Yeniden Köy Kent…

Yeniden Köy Kent…
Bu içerik 0 kez okundu.

Tarımsal Gelişme Eğitim ve Sosyal Dayanışma Vakfı (TARGEV) tarafından Bülent Ecevit anısına düzenlenen "Yeniden Köy Kent ve Yerel Yönetimler" paneli, gazeteci yazar Oktay Ekşi moderatörlüğünde, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapıldı.

Panele, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Baki Kerimoğlu, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk ve Prof. Dr. Aziz Ekşi katıldı. Panel sonunda Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Baki Kerimoğlu Başkan Soyer’e bir plaket takdim etti.

Tarımda plansızlık!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yeniden Köy Kent ve Yerel Yönetimler” panelinde, Türkiye’nin tarım alanındaki plansızlığını eleştirdi. Başkan Soyer, “Yerli tohuma sahip çıkacağız, üretilen ürünü dönüştüreceğiz, kooperatifler aracılığıyla satacağız. Ege'nin kooperatiflerinin ürettiklerini aracısız tüketiciye ulaştırmaya çalışacağız. Tarım kooperatiflerini yerelde oluşturmaya başlıyoruz” müjdesini verdi.

KÖYKENT nedir?

1960’lı yıllarda tasarlanan köykent projesi, ilk kez 1978 yılında iki farklı yörede uygulanmaya başlamıştır. Bunlardan birisi 13 köyü kapsayan Van/Özalap/Dorutay köyü ve çevresidir. Diğeri ise 16 köyü kapsayan Bolu/Mudurnu/Taşkesti köyü ve yöresidir. Fakat bu uygulama Türkiye Genelinde yapılan ara seçim sonucunda 1979 yılında yarım kalmıştır. Seçim sonucunda, Bülent Ecevit iktidardan ayrılmış, gelen iktidar da projeden kamu desteğini çekmiştir.

Köykent projesinin ikinci uygulaması Ecevit’in Başbakanlığını yaptığı 57.  Koalisyon hükümeti döneminde Ordu/Mesudiye/Çavdar köyü ve yöresinde başladı. Toplam 9 köyü kapsayan uygulamada ulaşım, elektrik iletişim sistemlerini yenilerken,  sağlık merkezi, ilköğretim okulu, ağaç işleme fabrikası kuruldu. Köylüler kalkınma kooperatifi çatısı altında toplandı. Uygulamanın yapıldığı yörede kırsal kalkınma hamleleri gerçekleşti ve köylülerin hayat standartları yükseldi. Ancak, 2002 yılındaki erken genel seçim sonucunda Ecevit’in iktidardan ayrılması ve gelen iktidarın projeye soğuk bakmasıyla birlikte proje yarım kaldı.

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!