YEM FİYATLARI KIRMIZI ETİ VURDU!

YEM FİYATLARI KIRMIZI ETİ VURDU!
Bu içerik 0 kez okundu.

2019 yılında et fiyatlarında bir artış yaşanmadığını söyleyen Ordu Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Mehmet Şükrü Gülmez, yem fiyatlarının yüksek olmasının hem besicilerin hem de insanların zararına olduğunu dile getirdi.

Yem fiyatları her geçen gün artarken, et fiyatlarında ise beklenen artış görülmedi. Yem fiyatlarındaki artışı ete yansıtamadıklarını söyleyen kasaplar ise devletin yem konusuna bir çözüm bulmasını istedi.

Et fiyatlarının daha ucuz olabilmesi için yeme fazla para verilmemesi gerektiğini savunan Gülmez, "2 sene önce 40 liraya kemiksiz et alıyorken, şimdi 90-100 liraya alıyoruz." dedi.

"Satışlar eskisi kadar iyi değil"

Son bir yıl içerisinde ete zam yapmadıklarını ancak ne kadar süre böyle devam edeceğini bilmediklerini söyleyen Gülmez; "Yem fiyatlarının % 95 artmasına rağmen et fiyatlarının neredeyse gerilediğini aktaran Gülmez; "2019 yılında et fiyatlarında hiçbir artış olmadı, hatta geri geldi. Yem fiyatları %95'in üzerinde artış gösterdi. İnsanların kredi borçları malum enflasyondaki dalgalanma, etlerin satışının azalmasına neden oldu. Bu seferde et balık kurumlarının etleri ucuz satması, insanlarında işin içinden çıkabilmesi için hayvanlarını satmasıyla; satışın az olup satış talebinin fazla olmasına yol açıyor. Yeme para vermezsen hayvanı çok ucuza mal edersin. Ama bizde öyle değil, 2 sene önce 40 liraya kemiksiz et alıyorken, şimdi 90-100 liraya alıyoruz. Yem fiyatlarının yüksek olması hem besicilerin, hem de insanların zararına. Et satışları malum piyasaya rağmen fena sayılmaz ama eskisi kadar iyi değil." diye konuştu.

Et fiyatlarının geçen sene ile aynı olduğunu belirten Gülmez, kemiksiz etin toptana 40-45 lira arası, perakendeye 45-50 lira arası, kemikli et fiyatı da 30-35 lira arasında değiştiğini dile getirdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!