Yaylacılar sularına sahip çıktı

Yaylacılar sularına sahip çıktı
Bu içerik 0 kez okundu.

2000 rakımlı tepelerde bulunan yaylaya hayat veren, aktığı yerlerde otları yeşerten, hayvanları ve aşağılarda bulunan oba halkının su ihtiyacını karşılayan, yalnız Karadeniz yaylalarında zirvelerden aşağılara doğru akan göze suları, dereleri oluşturur, bu derelerde de yalnız yaylanın soğuk suyunda yaşayan nesli tükenmekte olduğu için koruma altındaki alabalıkların yaşamasına vesile olur.

 

2017 yılından bu yana Mesudiye ilçemize bağlı. Çukur Oba deresinde yapılmaya çalışılan, daha önce alabalıkların göç yolunu engelleyip balık ölümlerine sebep olduğu için; iki defa durdurulan ırmak yatağı bozularak yapılan, adını yetkililerinde koyamadığı, birleşik kaplar kuralına göre yukardaki suyu aşağı akıtmak suretiyle çalışan sisteme yöre halkı DUR dedi.

 

Değirmenbaşı obası ve Çukur Obanın altında, Ekskavatörlerin günlerce kazarak, Çukur Oba tarafından gelen dereyi kurutup oradan akan suyu yandaki dereye akıtmasıyla büyüyen tepkiler, önce Mesudiye halkının birlik beraberlik içinde dernek kurmasına yol açtı. Mesudiye Çevre Derneği Kuruldu. Peşinden şahsi olarak sesini yükselten çevre obalarda yaşayan insanlar birleşip sözleşerek 28 Temmuz Salı günü olay yerinde OSKİ adına ırmak yatağını bozan günlerdir çalışan kepçe ve kamyonların önüne atlayarak çalışmaları durdurdular.

Çukur Oba-Konacık-Yağmurlar-Yukarı Gökçe-Beyağaç-Çerçi-Tavara-Değirmenbaşı-Orta Oba-Voyvoda-Yelimkara ve Ordudan olaya destek için gelen gönüllü çevreciler, “Ağustos sonu göçe başlayacak olan, yöremize ait farklı türde olan kırmızı benekli alabalıkların yolunu açın, asırlardır özgürce akan derelerimizden elinizi çekin bu dere suları zaten akarak aşağılara denize kadar gidiyor. Bu yaptığınız su alma, su çalma adı her neyse inşaatınızı aşağılarda alabalıkların yaşamadığı sularda yapın. Biz bu suların sayesinde hayvancılık yapıyoruz. Bu sular bu topraklara olduğu gibi bizlere de hayat veriyor. Lütfen yetkililer sesimizi duysun yaylada olsun bizleri rahat bıraksınlar” dediler. Yavuz Kalyoncu/Ordu Hayat

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!