"VATANDAŞIN BÜTÇESİ AÇIK VERİYOR"

Bu içerik 0 kez okundu.

Türkiye Kamu Sen Ordu İl Temsilcisi Fatih Galender Zengin, Eylül 2019 Asgari Geçim Endeksinin açıklandığını belirterek, dar ve sabit gelirlinin zorunlu harcama kalemlerinde artış yaşandığını söyledi.

 

2019 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 3.329,52 TL olduğunu aktaran Zengin, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin ise 6.780,06 lira olarak belirlendiğini kaydetti.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %1,63 oranında arttığını ve 2.582,01 Lira olarak hesaplandığını söyleyen Zengin, bir memurun gıda, barınma harcamalarından sonra eline sadece maaşının %38,2’sinin kaldığını ifade etti.

"Vatandaşın enflasyonu düşmüyor"

'Enflasyonun düştüğü ifade edilmesine rağmen, harcamalardaki fiyat artışı yükselmeye devam etmektedir. Dolayısıyla düştüğü iddia edilen enflasyonun vatandaşın cebine yansımadığı görülmektedir.' diyen Zengin,  şunları kaydetti;

"Son bir ay içerisinde vatandaşın bütçesi 61 TL daha açık verdi. Ortalama memur maaşıyla kıyaslandığında bir memurun zorunlu harcamalarını karşılayıp ailesini geçindirebilmesi için 2766 TL daha ihtiyaç duymaktadır. Kış ayları da yaklaşırken, doğalgaza, elektriğe, benzine, köprü otoyol gibi birçok kaleme yapılan zamlar %20’nin üzerindeyken, memur ve emeklilere %4’ler 5’ler dolaylarında yapılan zamlar gerçeklerle bağdaşmamakta adalette örtüşmemektedir. Hal böyleyken önümüzde çok önemli gördüğümüz bütçe süreci bulunmaktadır. Piyasaların hareketlenmesi için düşük faizli kredi imkanları sunulmaktadır, ancak bu kredileri dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın memur ve emeklilerimizin kullanma imkanı bulunmaktadır. Zaten gelirleri zorunlu harcamalarının karşılamaya dahi yetmemektedir. İfade edilen ekonomik iyileşmenin toplumun bütün kesimlerine yansıması, piyasa çarklarının dönmesi için memur ve emeklilerimizin maaşlarında bir iyileştirme yapılması zaruri görülmektedir. Beklentimiz bu bütçe kanunu çalışmaları esnasında memur ve emeklilere ayrılan payın artırılarak sorunların çözülmesi yönündedir.”

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!