Advert

Vatandaşı yine hasta edecekler!

Vatandaşı yine hasta edecekler!
Vatandaşı yine hasta edecekler! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Çok sayıda ilacın geri ödeme listesinden çıkacağını, eş değer ilaca ödenen farkın da 5 puan aşağı çekileceğini belirten eczacılar, Türkiye genelinde seslerini yükseltmeye başladılar.

            24. Bölge Ordu Eczacı Odası da uygulamaya tepki göstererek, kabul etmediklerini ve onaylamadıklarını duyurdu.

            “Vatandaş daha çok ödeyecek!”

Eşdeğer ilaçların, büyük oranda yerli ilaçlardan oluştuğu da hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi;

“Her şeyden önce bu uygulamadan halk sağlığının, yerli ilaç politikasının, yerli ilaç üreticilerinin ve eczacıların zarar göreceği aşikârdır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen kısmın %5’e çekilmesi demek, vatandaşın cebinden ilaca ödenen kısmın artması, ilaç alanının ve ilaç alım gücünün daraltılması anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra geri ödeme listesinden çıkarılacak ilaçlar; vatandaşın daha pahalı ilaçlara yönelimine sebep olacak, halkın alım gücünü düşürecek ve halk sağlığına olumsuz etki edecektir.

Yerli ilaca darbe!

 Ülke olarak bir yandan yerli ve milli ilacın gelişmesi adına adımlar atarken, bir yandan da eşdeğer ilaca ödenen payın azaltılması birbiriyle bağdaşmamaktadır. Bu yapılan, yerli ilaca darbe vurmaktan başka bir şey değildir. Bunun sonucunda yerli ilaç politikamızın zedelenmesi kaçınılmazdır. Bu uygulamadan en çok zarar görecek olanlar; yerli ilaç sanayisi, vatandaş ve eczacılardır.

Tüm bu iddiaların gerçeklik payı var ise halkın ilaca ulaşımını zorlaştıran bir durum ortaya çıkacaktır. Bir sağlık meslek örgütü olarak bu tutumdan vazgeçilmesini tavsiye ediyor, alınacak bu kararların fayda yerine zarar getireceğini hatırlatmak istiyoruz. İlaca erişim temel bir haktır. Öyle kalmalıdır.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI