UZUN YAŞAMIN SIRRI; KALDİRİK!

UZUN YAŞAMIN SIRRI; KALDİRİK!
Bu içerik 0 kez okundu.

Türkiye'nin en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı Gölköy'de uzun yaşamın sırrı çözülmeye çalışılıyor.

 

Erol Çelik, yaptığı açıklamada,Türkiye'nin en uzun ömürlü ve sağlıklı 10 yeri arasında gösterilen Gölköy ilçesinde bilim insanlarının çalışmaları olduğunu belirtti.

Çelik, "Bu çalışmaların sonuçlarına göre, uzun ömürlü olunması, iklim koşullarından diyebiliriz. Tabiat ve coğrafi güzellikler etkiliyor." dedi.

Kaldirik otunun toplamasının biraz zahmetli olduğunu aktaran Çelik, "Sabahın erken saatlerinde dağlara veya fındık bahçelerine giderek bunu topluyoruz. Toplarken tek tek kaldirik otunu kökünden kesiyoruz. Tabii bu da biraz zahmetli oluyor. Gölköy ve çevre ilçelerde bolca yetişen bir sebze türü olan kaldirikin çeşitli usullerde yemeği yapılıyor." diye konuştu.

Çelik, "bu çalışmaların sonuçlarına göre, uzun ömürlü olunması, iklim koşullarından diyebiliriz. Tabiat ve coğrafi güzellikler etkiliyor. Yoğurt, süt, yumurta, fındık, ceviz, armut, bal gibi organik besin ürünleri önemli. Kültürel olarak aileler arasındaki bağlılık mutluluk sağlıyor" dedi.

Öte yandan Gölköy'de uzun yaşamın sırrının Karadeniz'e özgü bitkiler olan Kaldirik, melocan, mendek ve fındık olduğu üzerinde duruluyor.

Ordu Hayat/Ali Yazan

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!