UZLAŞMACI VE BİLİRKİŞİLER SERTİFİKALARINI ALDI

UZLAŞMACI VE BİLİRKİŞİLER SERTİFİKALARINI ALDI
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen Bilirkişi ve Uzlaşmacı eğitimlerinde yer alan kursiyelere sertifikaları verildi.

Ordu SMMM Odası'nda düzenlenen Bilirkişi ve Uzlaşmacı sertifika törenine Oda Başkanı Bahadır Baş, Ordu Defterdarı Kemalettin Işık, mali müşavirler ve eğitim alan kişiler katıldı.

"Bir daha uzlaşmacı alınmayacak"

Uzlaşmacı eğitimi alan kursiyerlerin sınava çok çalışması gerektiğini savunan Oda Başkanı Bahadır Baş; "Arkadaşlarımız eğitimlerin ardından sertifikayı da aldılar. Uzlaşmacı arkadaşlarımız, Adalet Bakanlığı'nın açacağı sınava girip, 75 üzerinden değerlendirmeye alınacak. Kota da getirildi. Uzlaşmacılık sınavında daha önce 100 kişiden 95'i başarılı olabiliyorsa, bu kez 5'i başarılı olabilecek. Bir kriter getirildi. Bu eğitimi aldıysanız, bu eğitimin arka tarafından çalışmanız, düzenlemeniz ve eğitimle alakalı materyallere bakmanız gerekiyor. Daha önceki sınavda olduğu gibi girip bütün soruları yapıp 60 alırız değil. Emek harcadıysanız, eğitimleri aldıysanız, hassas davranın. Önümüzdeki 10 yıl boyunca da uzlaşmacı diye ne sınıf, ne eğitim ne de çalışma yapılmayacak. Bu sondu. Arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Uzlaştırmacı sertifikalarını dağıtacağız." dedi.

Mali müşavirler olan arabulucuların ceza muhakemelerinde uzlaşmacılık yapmaması gerektiğini belirten Baş, "Hukukçular da ticari davalarda, işçi işveren davalarında arabuluculuk yapmamalı. Ticari davalarda mali müşavirler arabuluculuk yapmalı." diye konuştu.

"Bilirkişiler, önemli bir yardımcı kaynak"

Ordu'da bilirkişilik eğitimleri veren tek kurumun Ordu Mali Müşavirler Odası olduğunu aktaran Baş, şunları kaydetti; "2019 yılında eğitim alan arkadaşlarımızın handikabı vardı. Adalet Bakanlığı, müracaat açmadığı için kendileri bu eğitimler sonucunda bilirkişi olamadılar. İlk kez eğitim alanları bilirkişi listesine dahil etmediler. Artık alanda sınırlama var. Bu belgeler ve sertifikalar 5 yıl sonra alınamayacak. Alternatif uyuşmazlık yöntemi. Hukuk için önemli bir yardımcı kaynaksınız."

Son olarak Ordu Defterdarı Kemalettin Işık ve Oda Başkanı Bahadır Baş tarafından 60 uzlaşmacı ve 38 bilirkişiye sertifikaları verildi.

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!