"ÜRETİCİ MÜCADELE EDEMİYOR"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, fındığın Türkiye'de pazarlama ve işlenmesinin tam anlamıyla yapılamadığını belirterek, "Tehlike kapıdadır ve her geçen gün risk büyümektedir." dedi.

 

Türkiye'deki fındık üretiminin 700-800 bin tonlardan 400–500 bandına kadar düştüğüne değinen Şensoy, özellikle fındık kurdu ve külleme hastalığının en büyük bela olduğunu söyledi.

"Tehlike kapıda"

'Fındığın değerinin düşürülmüş olması özellikle fındığın sürdürülebilirlik tehlikesini arttırmıştır' diyen Şensoy, şunları kaydetti; "1996 yılında 54. hükümet zamanında, 1 kg fındıkla  5 litre mazot alınabiliyordu. Hak, hukuk adalet bunlar önemli kavramlardır bundan ayrılınca insanlar üreten ve üreticiyi ezer. Tabi 2014 yılında fındığımızın çok uluslu bir firmaya devriyle beraber bu makas daha da açılmıştır. Bunlar yadsınamaz gerçeklerdir. Yani üreteni cezalandırmaktır. Bu fiyatlar aralığında üreticinin nasıl bir mücadele etmesi gerekiyor, zaten üretici mücadele edemiyor. Şuanda gübre dönemi, şuan satışlardan da görüyoruz ki gübrenin fiyatı çok yukarılara çıkmıştır. Ama mahsulün fiyatı devamlı düşmüştür. Bakış açısıyla ilgilidir. Şuanda Türkiye’nin tarımda lokomotif olan fındığı hem tekniği ile hem de pazarlama ve işlemesi gibi teknik olaylarını yapamayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Devir edilmiştir, özelleştirilmiştir Türkiye fındığı, fiyatlarda bu şekildedir. Yapacak çok fazla da bir şey yok, çünkü devir edilmiştir. Büyük bir zulüm var. 700–800 bin tonlarla üretim, Türkiye’nin total üretimi 400–500 bandına düşmüştür. Özellikle fındık kurdu ve külleme gibi yeşil kokarca gibi bir sıkıntı başımıza bir beladır. Üreticinin bunlarla mücadelede ediyor olması, yani ürününden para kazanamayan üretici tabakası bunlarla mücadele edemiyor. Tehlike kapıdadır ve her geçen gün risk büyümektedir."

Ordu hayat/Adnan Alparslan (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!