"ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLDİ"

Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, sezon öncesi yaptıkları uyarıların dikkate alınmadığını ve bu nedenle üreticinin mağdur edildiğini söyledi.

 

Uyarılarına rağmen TMO'nun alım ofisi sayısını arttırmadığından üretici yollara düşmek zorunda kaldığını aktaran Adıgüzel, TMO'dan 3 şey istediklerini belirterek, şunları kaydetti; "Kayıtsız koşulsuz gelen bütün fındığı al, Üretim yapılan her ilçeye alım ofisi kur, En azından bir bölümünü peşin ödeme yap."

'TMO bunları yapmadığı için fındık serbest piyasaya yönlendi ve fiyatlar geçen yılın altına indiğini aktaran  Adıgüzel, sözlerine şu şekilde devam etti; "

"Fındık seferi oldu"

İkizce ve Çaybaşı ilçelerimizin fındığı TMO tarafından Akkuş ilçesinde alınıyor. Yani fındık 300 metre rakımdan 1300 metre rakıma 52 km mesafe kat ediyor. Bu üreticiye fazladan 800 TL nakliye parasına yol açıyor. Üstelik fındığınızın kabul görmeme ve geri dönme riski de cabası. Bunun gibi birçok ilçede üretici yollara düşürülmüş, fındık seferî olmuştur."

"Fiskobirlik ilçelerde de fındık almalı"

Fiskobirlik'in diğer ilçelerde de alım yapması gerektiğini savunan Adıgüzel; "Alım ofislerinin sayısının arttırılmasına alternatif olarak Fiskobirlik’in de devreye sokulabileceğini önermiştik. Nihayet bu konuda bir karar geldi.Fiskobirlik Genel Müdürü Lütfü Bayraktar ile görüşerek alım yapılacak Fiskobirlik ofislerinin TMO’nun alım yapmadığı yerlere konuşlandırılarak sahayı daha iyi bir şekilde örtmek için bir çalışma yapmasını istedik. Anlayışla karşılandı ve ilk olarak Çaybaşı ilçemize İkizce, Çaybaşı ve Akkuş’un fındık üretilen aşağı kesimlerinin fındığını almak üzere bir ofis kurulması kararı alındı. Bu işbirliği için kendisine teşekkür ediyorum. Aynı anlayışı Gürgentepe, Kabadüz, Çamaş gibi ilçeler için de bekliyoruz. Örneğin Gölköy’de TMO zaten alım yapıyor. Dolayısıyla Gölköy’deki Fiskobirlik alım noktası Gürgentepe’de konuşlandırılabilir. Benzer şekilde Kabadüz, Ulubey, Çamaş gibi ilçelerde alım yapılabilir. Böylece alım ofislerinin sayısının arttırılması tekrar fındık fiyatını olumlu yönde etkileyecektir.” dedi.

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!