“TURİZMİ, TARIM TURİZMİ KURTARIR!”

“TURİZMİ, TARIM TURİZMİ KURTARIR!”
Bu içerik 0 kez okundu.

Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi Musa Kıranlı turizmin; halkları ve kültürleri birbirine yakınlaştıran, küresel olduğu kadar ulusal anlamda da bir barış ve uzlaşı projesi, olduğunu söyledi.

Turizm Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, kentlerin birden fazla kere ziyaret edilebilecek zenginlikleri olması gerektiğine vurgu yaparak, “Kent alanlarını doğru düzenlemeliyiz. Ulaşım, yeşil alanlar doğru tasarlanmalı. Kentin ulaştırma, müzeler ve lokantaların ayrı ayrı çaba göstermeleri değil hep beraber çalışmamız gerekir. Artık Turizm konusunda sadece güneş ve denizin yeterli olmadığı, Turizmi güneş, deniz ve kum üçgeninden kurtarmamız lazım olduğu gerçeği aşikardır. Turizm eski binaları restore ederek, müzeciliği yaygınlaştırarak tarihi ve kültürel yöresel değerleri yaşatmak vb. şeylerle olur. Turizm Tarihi ve Kültürel Değerler olmadan bir anlam ifade etmez” dedi.

“Deniz, kum, güneş işi bitti!”

Araştırmalarımızdan çıkan sonuçların;Turizmi deniz, kum, güneş üçgeninden kurtarmak gerektiğini de gösteren Kıranlı, şunları söyledi;

“Türkiye’nin turizmini; çiftçinin, köylünün katılımıyla ‘Ekolojik ya da Tarım Turizmi’ kurtaracaktır.Ekolojik ve tarım turizminde hem gelenlere doğayla dost, farklı insanları ve kültürleri tanıyabilecekleri bir tatil sunuluyor hem de bölgedeki halka maddi gelir sağlayarak kırsal kalkınmayı sağlamayı hedefliyor. Tabii doğal ve kültürel güzellikleri yıpratmadan, onları gelecek nesillere aktarmayı başarmak birincil önemde.

Misal, İtalya ve Yunanistan’da son derece gelişmiş örneklerini görünce, ‘bizim memleketi kurtaracak yegane proje budur’ Toprağa dokunarak tatil, eşi benzeri olmayan kadim topraklarımız. Ordu, Çambaşı, Ulubey, Perşembe, Saraycık, Gölköy, Ünye, Çaybaşı, Fatsa, Bolaman ilçelerimizde bulunan tarihi mekanlar ve doğal alanlar gezilmeye ve görülmeye değer turizm değerlerimizdir. Tarihi ve doğal güzelliklerimizi koruyup yaşatarak bölgemizin turizm kaderini değiştirerek Ordu’muz olarak turizmde adını tüm dünyaya duyurmalıyız. 

Göç geri döner

Karadeniz bölgemizde Nüfus artışı ve arazi bölünmeleri sonrasında toprağımız yetmiyor,işlenmiyor, ürettiğimizi ürünler değerleri emeklerimizi karşılamıyor. Kırsal bölgelerimiz, Çiftçilerimiz artık  ‘tarım turizmi’ ile kalkınacaktır.Tarım turizmi ile beton çirkinliğine son verilerek, yerel ve kırsalı öyle bir canlandıracak ki şaşıp kalacağız. Yeter ki bu konuda sağlam bir devlet iradesi ve politikası olsun. Özellikle tarımla uğraşan çiftçi kardeşlerimizFındık mahsulüne bağlı kalmayacak, tarım turizmi ile yaşadığından, çalıştığından zevk alacak toprağına sahip çıkacak ve bu şekilde de kırsaldan merkeze göçün aksine şehirden kırsal’a göç başlayacaktır.

Ünye yok sayılamaz!

Turizm Haftası nedeniyle Ordu ilimiz Valiliği tarafından düzenlendiğini bildiğimiz kutlama programında Ünye’nin dışarıda tutulması bugüne kadar bütünşehir olma yolunda herkesi kucaklayıcı adımların eksikliğinin giderileceği yeni dönemde, özellikle de turizm yatırımlarının yapıldığı, tarihi ve kültürel dokusu, denizi, kumu sürekli ulusal basında Ülke gündeminde olan Ünye’mizin, turizm haftası kutlama etkinliğinde yok sayılması anlaşılacak iyiye yorumlanacak ya da kabul edilecek bir şey değildir.

Ünye Ordumuzun ilk giriş kapısı, vitrinidir. Ünye ye yapılan haksızlıklar karşısında birlik ve beraber duruşlarından dolayı tüm STK ve oda temsilci ve başkanlarımızı kutluyorum. Ünyeliler olarak burada bir ard niyet değil bunun bir hata olduğunu ve yanlışlıktan dönüleceğini, sayın valimizin gerekli hassasiyeti göstereceğini düşünüyoruz.” Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!