TMO'YA NİYET, MANAVA KISMET!

TMO'YA NİYET, MANAVA KISMET!
Bu içerik 0 kez okundu.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fındık almaya başlamasıyla birlikte 1 aylık randevuların tamamen dolmasına karşın, üreticilerin birçoğunun alınan randevulara gitmediği ve fındıklarını serbest piyasada değerlendirdiği belirtildi.

Geçte olsa 14 lira fiyat açıklayarak üreticilerin yüzünü güldüren TMO, fındık alımlarına devam ederken, üreticilerin randevu talebi oranına göre beklenen fındığın getirilmediği ve şuana kadar yaklaşık bin 750 ton fındık alımı gerçekleştirildiği bildirildi.

"Randevu var ama fındık gitmiyor"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan,TMO'nun fındık alımlarına değinerek; "TMO'ya ciddi düzeyde randevu talebi var. Randevu talebine göre TMO'ya fındık gitmiyor. Çünkü serbest piyasa, TMO'nun fiyatlarına kısa sürede cevap verdi ve o fiyatlara yaklaştı. Üretici, TMO'dan randevusunu aldı. Ama kendine göre olumlu olan hangisiyse TMO ya da serbest piyasaya fındığını veriyor.  Randevu sayısına göre üreticinin TMO'ya fındık götürmediğini biliyoruz. Çünkü serbest piyasada fiyatlar yükseldi. Bu da üretici açısından olumlu bir durum." dedi.

"Serbest piyasa, TMO fiyatlarına yaklaştı"

Serbest piyasanın TMO fiyatlarına yaklaştığını aktaran Soydan, şunları kaydetti; "Şuanda Ordu Ticaret Borsası'nda rakamlar 13.00 lira civarında. Ama önemli olan manavların aldığı fiyatlar. Şuan manavlar fındıkları 13-13.5 lira seviyelerinden alıyorlar. Randımanı yüksek üreticilerimiz, serbest piyasada TMO fiyatlarını bile geçebilir. Üreticiye tercih etme hakkı doğdu. Elinde fındığı olan üreticilerde buna göre bir değerlendirme yapıyor. Bizim için önemli olan üreticinin 1 kuruş fazla gelir elde etmesidir. TMO piyasaya girsin dememizin sebebi, serbest piyasada fındık fiyatlarının düşük olmasıydı. Serbest piyasaya fındık vermeyin gibi bir söylem söz konusu değil. Serbest piyasada hasattan sonra TMO'nun açıkladığı fiyatlarda fındığı alsaydı daha güzel olacaktı. 12 liraya fındığını satan üreticilerimiz oldu. Biz bu yüzden devletin piyasaya girmesini istedik. Ama şuanda serbest piyasa, TMO fiyatlarına yaklaştı."

Şimdiye kadar bin 750 ton fındık alan  TMO'nun, Kasım ayı sonuna kadar 10 bin ton fındık alımı yapması bekleniyor.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Veteranlar dertli...
Veteranlar dertli...