“TMO'dan hatalı yaklaşımlar!”

“TMO'dan hatalı yaklaşımlar!”
Bu içerik 0 kez okundu.

 

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımına ilişkin yaptığı yanlış uygulamaları dile getirerek, üreticinin çeşitli hatalar nedeniyle mağdur edildiğini ifade etti. TMO’nun yaptığı hatalı yaklaşımlarının üreticiyi tüccara yönelttiğini de vurgulayan Kaya, yapılan yanlış randıman tespitleri nedeniyle 250 Milyon TL’nin de uçtuğunu belirtti.

TBMM’de konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen ve “TMO’nun fındık alımında yaptığı birtakım uygulamalar nedeniyle üreticiyi tüccarın ve piyasanın insafına terk ettiğini tespit ettik” diyen Kaya; “TMO, fındık alımlarında çeşitli gerekçelerle ve özellikle nem oranının %6’nın üzerinde olduğu gerekçesiyle birçok üreticiyi geri göndermektedir. Oysaki fındık fabrikaları yüzde 7 nem oranına kadar fındık alımı yapmaktadır” dedi.

Fındık alımında bir başka önemli sorunun da randıman tespitinde yaşandığını açıklayan Kaya, “TMO’nun aldığı tüm fındıkların randımanını eksik tespit ettiği, bu eksik tespitin 3,4 hatta 5 randımana kadar çıktığı ve üreticin bu nedenle büyük zarara uğratıldığını tespit ettik. Fındıkta randıman demek para demektir. Bugün 1 randıman fındık yaklaşık 33 kuruşa karşılık gelmektedir. 3 randıman 1 lira 5 randıman 1,5 lira demektir. TMO, üreticiden aldığı her 1 kg fındığın fiyatını 1-1.5 lira eksik belirlemekte üreticiyi mağdur etmektedir. Üreticinin kaybı 180 bin tonda yaklaşık 225 milyon TL eski parayla 225 trilyon demektir” diye konuştu. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!