"TMO MUTLAKA DEVREYE GİRMELİ"

Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, serbest piyasada fındık fiyatının 16 liralara ulaştığını hatırlatarak, fındık sezonu öncesinde fiyatta düşüş olması durumunda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) mutlaka devreye girmesi gerektiğini söyledi.

 

TMO'nun en genç Temmuz ayı içerisinde bir müdahale alım fiyatı belirlemesi gerektiğini savunan Soydan, üreticinin istikrarlı fiyat istediğini belirtti.

"Fiyat korunmalı"

Mevcut 16 lira fiyatının yeni sezonda da korunması gerektiğini aktaran Soydan; "Toprak Mahsulleri Ofisi, şimdiye kadar fındık piyasasına önemli müdahaleler yapmıştır. Çünkü en azından devletin fındıkta var olduğunu göstermiştir. Bu yıla kadar fındık hasadı öncesinde serbest piyasada fındık fiyatlarının farklı ve düşük olduğunu gördük. Ama şuanda TMO'nun da 14 lira olarak açıklamış olduğu bir fiyat var. Bu fiyatların üzerinde de bir serbest piyasa var. En azından bu fiyatlar korunarak sezona girilmesi lazım. Eğer ki sezona girerken serbest piyasada olumsuz bir fiyat oluşuyorsa, TMO'nun muhakkak benim fiyatım bu diyerek müdahale etmesi gerekir. Serbest piyasa şuan ki fiyatın altında bir fiyatla sezona girerse, TMO mutlaka müdahil olmalıdır. TMO muhakkak devreye girmeli. En azından fiyatını açıklamalı. Serbest piyasada buna göre oluşmalı. Fındık harmana gidene kadar yani en geç Temmuz ayı içerisinde TMO'nun bir müdahale alım fiyatı belirlemesinde fayda var." dedi.

"Üretici, istikrarlı fiyat istiyor"

Maliyetlerin çok yüksek olduğunu ve böyle bir ortamda üreticinin güzel bir fiyat beklentisinde olduğunu söyleyen Soydan, şunları kaydetti; "Üretici artık fındık fiyatı ne kadar olacak, fındığımı kaça satacağım tartışmalarıyla sezona girmek istemiyor. Bu sezon üreticilerimizin de bahçelerime sahip çıktığını gördük. Gübrelerini attılar, bakımlarını yaptılar. İstikrarlı fiyat politikası üreticinin en büyük beklentisidir. 14 lira 2018 yılı levant kalite fındık için bir taban fiyatıdır. Yeni fındık sezonunda bu fiyatın üzerinde bir rakam oluşması lazım. Maliyetlerimiz yüksek. O yüzden üreticilerimiz rahat bir şekilde sezona girmek istiyor. Şuanda serbest piyasada 16 lira gibi rakamlar var. En azından bu fiyatların korunması lazım. Çünkü serbest piyasanın da üreticiye sahip çıkması lazım. Üretici, fındık üretirse herkes olacaktır. O yüzden istikrarlı bir fındık politikası istiyoruz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OKAN, ZONGULDAK'IN YOLUNU TUTTU
OKAN, ZONGULDAK'IN YOLUNU TUTTU
TEKNOKENT, GATTOSU'YA EMANET
TEKNOKENT, GATTOSU'YA EMANET