"TMO, KUMPASIN PARÇASI OLUYOR..."

Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Ferrero'nun karnını doyurduğunu öne sürerek; "Ferrero, TMO’dan aldığı fındıkla sezona tok ve stoklu giriyor." dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’e cevap metni yazması ile başlayan tartışma boyut kazandı. Adıgüzel bir video yayınlayarak TMO’yu sorduğu soruları net bir şekilde yanıtlamaya davet etti.

"Cevap metnini siyasiler hazırlamış"

Adıgüzel açıklamasında şunları söyledi: “Geçtiğimiz hafta TMO’nun elde ettiği karı üreticilerle paylaşmasını talep etmiştim. Bir gerekçem vardı. 2019 yılında fındık serbest piyasada 20 TL iken hükümet piyasanın altında 16,5  TL taban fiyat açıklamıştı. TMO da o günlerde fındığı 16,5 TL den alıp bugünlerde 24 TL’den satarak üretici üzerinden 480 milyon kar elde etmişti. Üretici de kilo başına 10 TL zarar etmişti. Biz de bir kamu kurumu olan TMO'nun üreticinin geçen yılki zararını bir nebze gidermek ve bu salgın sürecinde fındık üreticisine destek olmak için elde ettiği karı paylaşmasını talep etmiştik. Geçtiğimiz günlerde TMO’dan bir cevap geldi. İsim vermeden bir metin hazırlanmış ama belli ki metni TMO yöneticileri değil bazı siyasiler hazırlamış. 

"TMO, Ferrero Tedarik Ofisi oldu"

TMO diyor ki, biz kooperatif ya da üretici birliği değiliz ki kar dağıtalım.  Zarar ettiğimizde de üreticiden mi tahsil edelim? Bak sen bak hele. Madem TMO topa girdi ben onlara birkaç soru sormak istiyorum: Geçen yıl piyasada fındık 20 TL iken serbest piyasaya ucuz fındık sürerek, fındık fiyatını aşağı 12 TL’lere indiren Ferrero ve Türkiye'deki ortaklarına bu ucuz fındığı kim verdi? Geçen yıl TMO fındığının tamamına yakınını Ferrero’ya verdiğini, bu yıl da %75'ini yine Ferrero'ya verdiğini gizlemek için kime ne kadar fındık verdiğini neden açıklamıyor. Hem de yerli sanayici de fındık talep ederken ona vermeyip Ferrero'yu kollayıp her yıl Ferrero TMO’dan aldığı fındıkla sezona tok giriyor, stoklu giriyor. Ferrero da bu stok ile gereğinde piyasaya sezon öncesi ucuz fındık sürerek piyasa ile oynuyor ve tok alıcı pozisyonu ile fındık fiyatını aşağı çekiyor. Her sene aynı tezgah. TMO eğer bu yıl piyasaya verdiği fındığı kimlere ne kadar verdiğini açıklamaz ise TMO bu kumpasın bir parçasıdır. Bu haliyle TMO, Ferrero Tedarik Ofisi (FTO) olarak çalışmaktadır."

Adıgüzel, son olarak TMO'nun ısrarla fındığı hangi firmalara sattığını açıklamadığını hatırlattı.

Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!