TEŞVİK STRESİ!

TEŞVİK STRESİ!
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, %6 teşvik konusunda açıklamalarda bulunarak; "%6 teşvik uzamaz ise işverenleri ilave 175 TL prim yükü bekliyor" dedi.

%6 teşvik konusunda yaşanan belirsizliğin 51 ildeki muhasebecileri ve işverenleri strese soktuğunu belirten Baş, %6 teşvik konusunda yaşanan belirsizliğin giderilmesini beklediklerini söyledi.

"Ödenecek primler artacak"

Türkiye kapsamında Torba Kanunla 5 puanlık sigorta primi Hazine desteğine ilave olarak prime esas kazanç alt sınırı üzerinden 6 puana kadar ilave prim indiriminden yararlanıldığını hatırlatan Baş, şunları kaydetti; "2013 yılında başlayan teşvik süreleri en son 25/12/2018 tarihli Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile 31.12.2019 tarihine kadar 1 yıl süre ile uzatılmıştı. 2020 yılında asgari ücrette yaşanan %15’lik artışın yanı sıra,  %6 teşvik iptali ile toplam maliyet artışı işverenler için %21 olacaktır.  2020 yılında%6 teşvik indiriminin devam etmemesi halinde işverenlere kişi başı 176,58 TL ek yük gelecektir. 2019 yılından 2020 yılına geçtiğimizde %15’lik asgari ücret artışı, asgari ücret desteğindeki 75 TL’lik azalış ile birlikte %6 indirim uygulanmaması halinde bir sigortalı için işveren tarafından ödenecek prim tutarı 2020 yılında 353,50TL  daha fazla olacaktır."

"Belirsizlik giderilmeli"

'Üretim ve istihdamın devamlılığını sağlamak için teşvik süresinin uzatılmasına kararı verilmesi işverenler açısından büyük önem arz etmektedir' diyen Baş, "Ocak ayı SGK Bildirgesi 23 Şubatta verilecek olup işverenlerin ocak ayında %6’lık indirimden yararlanabilmesi için düzenlemenin acil olarak yayınlanması gerekmektedir. Pek çok uygulama son dakika uzadığı için %6 teşvik konusunda da uzama beklenmektedir. İlgililerin eğer bir uzama söz konusu değil ise bunu ifade etmeleri SGK işlemlerinin son dakikaya bırakılmaması için önem arz etmektedir. 51 ilde SGK bildirgeleri bu beklenti nedeniyle onaylanamamaktadır. %6 teşvik konusunda yaşanan belirsizliğin giderilmesini bekliyoruz." dedi.

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!