"TEK DAYANAĞIMIZ TARIM SİGORTASI"

Bu içerik 0 kez okundu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındıkta don tehlikesine karşı tek çarenin tarım sigortası olduğunu dile getirdi.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle sahil kesimdeki bahçelerde erken uyanmalar olduğunu, üzerine de kar yağdığını hatırlatan Soydan, Mart ayının 10'una kadar tarım sigortalarının yaptırılabildiğini ifade etti.

"Don olayına önlem alınamıyor"

Son yıllarda bölgede yaşanan mevsim farklılıklarından fındık üretiminin olumsuz etkilendiğinin altını çizen Soydan; "Eksilerde olan hava hemen tersine dönebiliyor. Şuan sıcak havayla karşı karşıyayız. Mart aylarında ani soğuklar olabilir. Bu konuda don olayına karşı çok fazla önlem alamıyoruz. Ancak tarım sigortalarını yaptırarak önlem alabiliriz. Hava muhalefetlerinde soğuk havayla karşı karşıya kalabiliriz. Tek tutunacak dayanağımız tarım sigortaları. Aşığı don olaylarında bahçelerde dumanlama işlemlerini gerçekleştiriyoruz ama bu çok faydalı olmuyor. Ayrıca herkes de yapamıyor." dedi.

"Geçmiş yıllarda yaşananları biliyoruz"

Tarım sigortası yaptıran üreticilerin don ve diğer afetleri en hafif şekilde atlattığını aktaran Soydan, şunları kaydetti; "Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle sahil kesimdeki bahçelerde erken uyanmalar olabiliyor. Bu durumu dikkate alan üreticilerimizin tarım sigortası yaptırması gerekiyor. Üreticilerimize, doğal afetlerle oluşabilecek zararların en azından bir kısmını telafi edebilmeleri için tarım sigortası yaptırmalarını öneriyoruz. Bölgemizde özellikle kış aylarında ciddi zirai don ve heyelanlar yaşanıyor. Geçmiş yıllarda yaşanan dol olayları ortada. Bu yüzden tarım sigortası şart."

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!