SONSUZ ŞİFA...

SONSUZ ŞİFA...
Bu içerik 0 kez okundu.

Baharatçı esnafı ve Gıda Teknikeri Mehtap Şahin, baharatların cam kavanozda ve güneş almayan yerlerde saklanması gerektiğini belirterek, Orduluların baharata çok fazla düşkün olmadığını söyledi.

 

Yurt dışından gelen baharatların fiyatının daha pahalı olduğuna dikkat çeken Şahin, Türkiye olarak kuru meyve üretmeleri gerektiğini dile getirdi.

 

"Kanser yapabilir"

 

Baharatın nasıl kullanılması gerektiğinden ve dikkat edilmesi gerekenlerden bahseden Şahin, şunları kaydetti; "Aslında her şeyin fazlası zarardır. Bütün doktorlar, profesörler, kimyagerler, diyetisyenler hiçbir ilacın hiçbir ilacın sürekli kullanılmasını çok fazla önermiyorlar. Belirli dönemlerde ara verilerek, kullanılması gereken ve faydası olan bir şeyse ara verilerek kullanılmalı. Çünkü her şeyin bir zararı olabilir. Baharat olarak bakarsak da, baharatlar kuru maddelerdir. Kuru maddeler çok hızlı bir şekilde havadan nem kapma şansına sahiptir. Özellikle Ordu, Karadeniz Bölgesi nemlidir, böyle bir ortamda yaşıyoruz. Genelde baharatları mutfakta ocağın yanında yemek pişirirken kullanıyoruz. Ağzını açık bırakabiliyoruz. Bu aslında çok tehlikeli, hepimizin yaptığı bir yanlış ama bunu mümkün olduğunca yapmamalarını öneriyorum kadınlara. Çünkü o yemeğin buharı, ateşin sıcağı ile birlikte saniyeler içerisinde milyonlarca mikroorganizma o baharatların içerisinde üreyebiliyor. Çok gündemde olan ve bilinen aflatoksin denen kanser maddesi vardır. Bu genelde zaten kuru gıdalarda, kuru meyvelerde çok fazla olur küftür zaten bu. Böylelikle kanser yapabilir. Bu yüzden baharatları az az alıp cam kavanozda, güneş almayan yerlerde saklasınlar. Buzdolabına da koyabilirler ama kapalı bir rafta saklamaları daha uygundur."

 

"Baharata düşkün değiliz"

Yurt dışından alınan baharatların daha pahalı olduğunu söyleyen Mehtap Şahin; "Karadenizli olarak çok fazla baharata düşkün değiliz. Genelde ana baharatlarımız bizde nane, pul biber ve karabiberdir. Krizle birlikte Türkiye’de üretilen baharatlarda fiyat artışı olmadı. Ama yurt dışından gelen özellikle tarçın, kakule, vanilya ve kuru meyvelerin fiyatlarında artış oldu. Birçok kuru meyvenin Türkiye’de üretilmiyor oluşu da bizi üzüyor. Kuru meyve üretimi konusunda devletin çiftçiye katkı yapması lazım." dedi.

 

"Müşterilerimi yönlendiriyorum"

Vatandaşların televizyonlarda gördüğü bitkileri aldığını aktaran Şahin; "Bitkisellere ilgi gayet iyi durumda. Son yıllarda hemen hemen her sabah programında bitkiler ile ilgili konuşan bilirkişiler var. Bazen öyle oluyor ki 10 kişi lavanta yağı sormaya geliyor. Bizde şaşırıyoruz. Kesin televizyonda programda bugün lavanta yağından bahsedildi diyorum ve gerçektende öyle oluyor. Gelen müşterilere şikayetlerinde direkt istedikleri ürün yerine doğru şekilde önerilerde bulunarak yönlendirici tavsiyelerde bulunuyorum." şeklinde konuştu.

 

Ordu Hayat/Samet Sezer (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!