"SİZ ÖNCE HASTANEYE KARŞI ÇIKIN"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordulu araştırmacı yazar Hikmet Pala, Yason Kilisesi'nin yanında onarımı yapılmakta olan eklentinin "Papaz Evi" değil, aşevi olduğunu belirterek, onarım haberlerini kınayanlara da tepki gösterdi.

 

Yason Burnu'nun yerli ve yabancı turistlerle sık sık ziyaret edilen bir yer olduğunu hatırlatan Pala, şimdiye kadar pek çok Türk-İslam eserleri restore edildiğini, Yason Kilisesi yanındaki aşevinin de restore edilmesinin olumlu bir hareket olduğunu söyledi.

"Papaz evi değil, aşevi"

Bugün Ordu'daki haber sitelerinde Yason Kilisesi'nin yanındaki harabe yapının onarımı ile ilgili bir haber çıktı. Haberde onarımı yapılan eklentinin "Papaz Evi" olduğu vurgusu vardı. Habere Türk İslam eserlerine yeterince önem verilmez iken, papaz evinin onarımı yapılmasını kınayan yorum ve değerlendirmeler yapıldı' diyen Pala, sözlerine şu şekilde devam etti; "

Öncelikle bir yanlışı düzeltelim, restore edilen eklenti Papaz Evi değil, aşevidir. Ayrıca Yason Burnu Ordu'nun belki de Doğu Karadeniz'in en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Yabancı ve yerli turistlerin Yason'a yoğun bir ilgisi vardır. Böyle bir alanın düzenlenmesi, alana çeki düzen verilmesi gayet olumlu bir harekettir. Gelelim Türk İslam eserleri yerine kiliselerin onarımının yapıldığı eleştirisine. Kardeşim kaç yıldır bağırıyoruz "Eskipazar'daki alana Şehir Hastanesi yapmayın, bu bölgeyi Türk ve Müslüman yurdu yapan Hacı Emiroğulları Beyliği'nin başkenti üstüne bu hastaneyi dikmeyin" diye. Biz bunları derken şehir hastanesini savunanlar lütfen öncelikle bir seslerini kessinler bakalım. Türklük ve Müslümanlık sizler için önemli olsaydı atalarınızın başkenti üzerine dikilmesi düşünülen hastaneye karşı çıkardınız."

"Dedesinin adını sorsan söyleyemez!"

Ordu'da Türk-İslam eserlerinin çokça restore edildiğini aktaran Pala; "Peki, Türk-İslam eserleri Ordu'da restore edilmiyor mu? Gerçekleri konuşalım, bilmiyorsak da susalım. İkizce'deki 500 yıllık ahşap Laleli Camii restore edildi. Haberiniz var mı?Gölköy Emirler Dereçayır ahşap cami, Eskipazar Cami yanındaki hamam restore edildi, haberin var mı? Taşbaşı'ndaki konaklarımız hala restore ediliyor. Bolaman Konağı restore edildi. Taş köprülerimiz; Akoluk köprüsü, Sarpdere köprüsü restore edildi. Ordu'daki tarihi Atik İbrahim Paşa Cami, Aziziye Cami, Hamidiye cami restore edildi. Perşembe'de Medreseönü Afırlı Cami ve merkezdeki Türk konağı restore edildi. Listeyi uzatabilirim. Ama hayatının hiçbir döneminde Türk İslam eserlerine dönüp bakmamış, dedesinin adını sorsan söyleyemeyecek insanlara ne anlatsan nafile!" dedi.

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!