Siyanürlü altın madenciliği Ordu’yu zehirliyor

Siyanürlü altın madenciliği Ordu’yu zehirliyor
Bu içerik 0 kez okundu.

                  Gazeteci Melis Alphan, Fatsa’da siyanürlü altın madenciliği yapan şirketin çalışma alanını 3947 dönüme çıkararak faaliyetini 14 yıl daha sürdürmek istediğini ve 19 yılın sonunda 600 ton siyanürün toprağa karışacağını yazdı.

            Yazısında “3,5 milyar dolarlık fındık mı, 9,2 milyon dolar getiren maden mi?” diye soran gazeteci Melis Alphan,Enerji mühendisi ve fındık üreticisi Alaaddin Yılmazer’in tespitlerine de yazısında yer verdi.

            Gazeteci Melis Alphan yazısında özetle şunları kaydetti;

            “Fatsa’daki madenin ÇED raporuna göre, 4200 kg dore altın üretilmesi planlanıyor. 1 ton toprakta 1,34 gr altın var. Bu nedenle, 8 milyon ton toprak siyanürlenerek içindeki altın alındıktan sonra, diğer ağır metallerle birlikte Karadeniz’in iklimsel özellikleri olan aşırı yağış ve kış koşullarına açık halde üzerine sıyrılmış toprak serilerek kapatılması planlanıyor. 

Yani şirket her 1 ton topraktaki 1,34 gr altını alıp gidecek ama her 1 ton topraktaki 1030 gr Arsenik, 2180 gr Kurşun, 79,7 gr Çinko ve 3,93 gr Kadmiyumu kirletici madde olarak bize bırakıyor. Bunların hepsi insan sağlığı için tehlikeli ağır metaller. 

Madenciliğe bağlı ağır metaller toprakta birikerek uzun süre kalıcı olurlar, yağış yoluyla kolaylıkla bitkilere, ete, süte, yani besin zincirine girebilirler. İnsan vücudunda biriken ağır metaller ağır hastalıklara neden olurken, DNA yapısını da bozarlar. 

Canlılar üzerinde birçok tahribata neden olduğu için en çok araştırılan ağır metaller olan Arsenik, Kurşun ve Kadmiyum, tehlikeli maddeler içinde ilk 10’a girer. Maalesef Fatsa topraklarında hepsinden bolca var. 

Fatsa’daki altın madenciliğinin insan, doğa ve canlılar üzerindeki yıkıcı etkisi sadece Orduluların değil, hepimizin sorunu. Zira, Fatsa’da avlanan bir balık veya toplanan fındık Türkiye’nin her yerinde soframıza geliyor. ‘Bu ürünler sadece Ordu’da değil, tüm dünyada tüketiliyor’ diyor Yılmazer, ‘Suya karışan her şey besin döngüsüne giriyor. Daha iki ay önce Rusya, ihraç ettiğimiz balıkları ağır metallerden dolayı geri gönderdi. Geçtim siyanürle zehirlenmeyi, fındığımız ve diğer ürünlerimiz yenilemeyecek seviyelere gelirse, bunun hesabını kim, nasıl verecek?’ Haber merkezi

           

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!