Sivrisineğe geçit yok

Sivrisineğe geçit yok
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu BüyükşehirBelediyesi; 23 araç, 55 personel ve 75 ekipmanla sivrisineklerin üreyebileceği tüm alanlarda çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek yöntemler başta olmak üzere uygulamalar gerçekleştiriyor.Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Ordu ili genelinde kent merkezlerinde de fazla sayıda bulunan dereler ile doğal göl ve göletler gibi sivrisinek üremesine uygun alanlara sivrisinek larvalarıyla beslenme özelliğine sahip balıklar bıraktı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, GambusiaAffinis olarak adlandırılan balıklar aracılığıyla hiçbir kimyasal ürün kullanmadan sivrisineklerle doğal yolla mücadele ediyor. Durgun, sığ ya da farklı sıcaklık derecelerindeki her türlü suda yaşayabilme özelliğindeki bu balıklar tüm dünyada sivrisineklerin en etkili doğal düşmanları arasında yer alıyor.

Hem maliyet hem de doğal dengenin korunması açısından GambusiaAffinis balık türünün sivrisinek mücadelesinde önem arz ettiğini ifade eden Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sefa Okutucu, “Çok sınırlı olmak kaydıyla kullanılan kimyasal ilaçların yerine bakteri içerikli ilaçlar kullanılması yönünde bir çabamız var. Şu an 5 farklı noktada üremesini gerçekleştirdiğimiz GambusiaAffinis türünde olan ve larvalarla beslenme özelliği nedeniyle sivrisineklerin en etkili doğal düşmanı olan balıkları ilimiz genelinde daha da yaygın hale getirmekle ilgili ciddi bir mesafe katetmiş durumdayız.” dedi.

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor