SİSTEM KAZASI!

SİSTEM KAZASI!
Bu içerik 0 kez okundu.

Altınordu Karşıyaka Ensar Camii'nde 15 Mayıs Çarşamba günü akşam ezanı, gizlice sisteme giren bazı kişiler tarafından 10 dakika erken okunurken, orucunu açan vatandaşlar 1 gün kaza orucu tutmak zorunda kaldı.

Ezan erken okundu, oruç erken açıldı

 

Altınordu İlçe Müftüsü Mustafa Düzgüney, Ensar Camii'nde akşam ezanından önce birinin camii sistemine girip ezanı erken okuduğunu söyleyerek, kimin yaptığının bilinemediğini dile getirdi.

"Sadece Ensar Cami'nde okundu"

Akşam ezanının erken okunmasıyla alakalı açıklamalarda bulunan Düzgüney; "Bizim ezanlarımız merkezi sistem olarak Ulu Camii'den okunuyor. Ancak Ensar Camii'nin telsiz sistemine özel olarak bir ses giriyor ve Ezanı okuyor. Caminin görevlisi profesyonel olarak ezan okuyan bir kişi bile olmadığını söylüyor. Eşhedü Enla İlahe İllallah dedikten sonra görevli arkadaşlar yetişip sistemi kapatıyorlar. Böyle bir sistem kazası olmuş. Nereden girdi, kimdi bilmiyoruz? Diğer camilerimizde bu ses yok. Ulu Camii'den girmiş olsaydı, Ordu'daki bütün camilerde okunurdu. Ensar Cami civarından bu işi kimin yaptığını kimse bilemiyor. Teknik olarak da bunun açıklaması yapılamıyor." dedi.

"1 gün kaza orucu tutacaklar"

Orucunu erken açanların ne yapması gerektiğini de aktaran Düzgüney; "Akşam ezanın erken okunmasından dolayı orucunu erken açan kardeşlerimiz varsa, onlar Ramazan ay bittikten sonra 1 gün kaza yapması gerekiyor. Kasıt olmadığından dolayı 1 gün oruç tutacaklar. Kasıt olsaydı kefaret gerekirdi. Orucunu yanlış ezandan dolayı açanlar 1 gün kaza orucu tutacak." diye konuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!