Şirketler farklı niyet ve yöntem aynı

Şirketler farklı niyet ve yöntem aynı
Bu içerik 0 kez okundu.

      Ülkemizde son günlerde özellikle siyanürle altın ayrıştırması yapılması çoğaldıkça tartışmalar da büyüdü. Şirketler incelediğinde daha çok Kanadalı şirketler öne çıkıyor. Maden ve diğer alanlardaki şirketlerin hangileri olduğu ana sorun değil ama şirketlerin isim değiştirmeleri, birleşmeleri; ihaleyi devretmeleri olağanlaşmaya başladı.

            Kazdağlarındaki siyanürle altın ayrıştırma işletmelerinin içinde Kanadalı şirketin adının öne çıkması üzerine Fatsa’daki siyanürle altın ayrıştırması yapan şirket hakkında inceleme-araştırma yapan Çağdaş Çelebi ile bir görüşme yapma gereği gördüm.

            İTÜ İşletme Mühendisliği mezunu olan Çağdaş Çelebi’nin Fatsa’daki siyanürle altın ayrıştırması işletmeciliğini ekonomik olarak inceleyerek verdiği kaybını ortaya koyan araştırması da bulunuyor.

            C.Ö- Daha önce maden işletmeciliğinin geliriile tarımdaki kayıpları karşılaştıran biraraştırmanız yayımlandı. Şimdi de maden işletmeciliğindeki şirketleri incelemişsiniz. Neler buldunuz?

            Ç.Ç- Ülkenin her tarafında artmaya başlayan siyanürle altın ayrıştırma ilimizde de var. Ben de Fatsa’daki şirketin kimliğini araştırmak istedim.

            Altıntepe kimin?

            C.Ö-Ne ile karşılaştınız?

            Ç.Ç-Ülkemizdeki altın işletmeciliğine bakıldığında, özel işletmelerin ortakları arasında Kanadalı, Amerikan ya da İngiliz şirketler bulunuyor. Fatsa’daki Yukarı Bahçeler Köyü’nde bulunan siyanürle altın üretim işletmesinde de aynı durum söz konusu.

            C.Ö-Süreç nasıl gelişti, açar mısınız?

            Ç.Ç- 1990’lı yıllarda Kanadalı TeckCominco şirketinin yaptığı arama çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan “Altıntepe” (Golden hill) altın rezervi Fatsa’ya bağlı Yukarı Bahçeler köyü sınırlarında bulunuyor. O zamanlarda 312 bin ons altın tahmin edilen rezervin bulunduğu 2 ruhsat alanı daha sonra 2003'te yine başka bir Kanadalı şirket olan “OdysseyResourcesLimited”e satın alma opsiyonuyla kiralanıyor.  Kiralama sözleşmesine göre OdysseyResources Limited şirketinin 30 Nisan 2004’e kadar Altıntepe’de 550 bin dolarlık harcama yapması bekleniyor. 2007 yılında Stratex International PLC tarafından TeckCominco’dan Altıntepe projesi devralınıyor. 2009 yılına gelindiğindeyse OdysseyResources Limited Türkiye’den çekiliyor.

  NTF Ticaret İnşaat Limited Şirketi (%55) ve Stratex International PLC(%45) 2009’da Türkiye’de İnlice(Konya) ve Altıntepe’de (Fatsa) altın madeni işletmek için ortak bir girişim grubu kuruyor. 2011 yılında NTF Ticaret İnşaat Limited Şirketi ortaklıktan çekiliyor. Stratex International PLC (İngiliz) şirketi ile Ankara merkezli Bahar Madencilik arasında Fatsa’daki 490 bin onsluk altın madenini “zenginleştirme” projesi ile ilgili 6 Aralık 2011 tarihinde bir ortaklık anlaşması imzalanıyor. TeckCominco ise gelecekte elde edilecek altının % 1,5’ini telif hakkı olarak elinde bulunduruyor.

Şirketler değişiyor, çalışmalar sürüyor

C.Ö-Hangi şirket aldı, hangisi devam ediyor belli değil.

Ç.Ç-Ortaklık sözleşmesinden sonra Bahar Madencilik 17 noktada rezerv doğrulama sondajları yapıyor. Planlar yılda en az 30 bin ons altın üretileceğini gösteriyor. Ancak 22 Mart 2013 tarihinde Stratex International PLC’nin internet sitesindeki bilgi notunda Altıntepe’de tahmin edilen altın rezervinin 2,2 milyon ons olduğu, ayrıca 7,9 milyon ons gümüş ve 186 bin ton bakırın da elde edileceği paylaşılıyor. 2011’den 2013’e altın rezerv tahmini 4 kattan fazla artıyor. Ne ilginçtir ki maden şirketinin hazırlattığı 2013 yılına ait ÇED raporunda şirketin proje süresince elde edeceği altının miktarı 134 bin 214 ons olarak hesaplanmış durumda. Böylece anlaşılıyor ki şirketin internet sitesinde yatırımcılara gösterdiği altın rezerviyle Türkiye Cumhuriyeti Devletine gösterdiği rezerv arasında dağlar var. 20 kat fark var.

 ÇED olumlu raporu 2013 yılında alınıyor ve maden alanında hazırlık ve inşaat çalışmaları için kazmayı vuruluyor. 5 Kasım 2015’e gelindiğinde ilk dore altının üretildiği haberleri Londra’daki borsaya Stratex International PLC tarafından bildiriliyor. Ocak 2016’da ise ilginç bir gelişme yaşanıyor. TeckCominco’nun % 1,5’lük telif hakkını Sandstorm Gold şirketi satın alıyor. Devamında Stratex, 2016 yılında Altıntepe’de 35 bin 800 ons altın ve 41 bin 600 ons gümüş ürettiğini açıklıyor. Nisan 2017’ye gelindiğinde Stratex, politik iklimin değiştiğini öne sürerek %45’lik hissesini net 8 milyon dolar karşılığında Bahar Madencilik’e satarak Altıntepe’deki işletmeden çekiliyor. En azından 2017 yıllık raporunda yatırımcılarına böyle açıklıyor. 2017 Nisan ayından itibaren Altıntepe’nin sahibi Bahar Madencilik.

Üretim ne kadar?

C.Ö- Üretim oranı konusunda bir sonuca ulaştınız m?

Ç.Ç-Türkiye’deki maden şirketlerinin yıllık raporları halka açık olmadığı için 2017, 2018 ve hatta 2019 yılında Bahar Madencilik’in işlettiği Altıntepe’de ne kadar altın, gümüş ve bakır üretildiğini bilemiyoruz.

Diğer taraftan eski ortak Stratex International PLC, 2018 Eylül ayında isim değişikliğine giderek adını OrioleResources PLC yaptı. Oriole halen; Muratdere, Hasançebi ve Karaağaç gibi altın madeni projelerinde telif hakkı sahibi.

COŞKUN ÖZBUCAK-Röportaj

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!