“Senin yaptığını çocuk yapmaz!”

“Senin yaptığını çocuk yapmaz!”
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Ordu Barosu, Çocuk İşçiliği Mücadele Günü nedeniyle yayınladığı bildiride, 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılmaması ile ilgili yasayı hatırlattı.

Ordu Barosu Çocuk Hakları Komisyonundan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Av.Onur Canbaz, Komisyon Başkanı Av. Bahar Fatma Ağca Gökmen ve komisyon üyeleri tarafından yayınlanan bildiride, çocuk işçiliğinin dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğuna vurgu yapılarak, şöyle denildi;

Yasaya dikkat!

“Çocuk yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz. Çocuklar çalışma şartları bakımından özel olarak korunmalıdır. T.C. Anayasası’nın 52. Maddesine göre; 18 yaşından küçük olanların çalışma şartları uygun olmalı ve ona göre ücret verilmelidir. 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 71. Maddesi başta olmak üzere mevzuatlarımızda 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır.

Karşıyız!

Çocukların çalışmasında üstün ve korunan menfaat; çocuğun ve genç işçinin işe yerleştirilmesinde ve çalışması süresince güvenliği, sağlığı, bedensel, zihinsel, ahlaki ve psikososyal gelişimi kişisel yatkınlık ve yetenekleri dikkate alınmalıdır. Çocukların yasal düzenlemeler ve kanunun öngördüğü şartlar haricinde yasa dışı çalıştırılmasına karşı olduğumuzu bugün vesilesi ile farkındalık yaratma adına duyururuz.”

152 milyon çocuk işçi var

Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) raporuna göre, tüm dünyada 73 milyonu “tehlikeli” işlerde olmak üzere halen 152 milyon çocuk işçi bulunuyor. Tarım yüzde 70,9’luk oranla çocuk işçilerin en fazla olduğu sektör durumundayken, tarımı sırasıyla hizmet ve sanayi sektörü izliyor. Haber merkezi

 

Kocaeli masaj salonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı