SARAYCIK HES'E KARŞI!

SARAYCIK HES'E KARŞI!
Bu içerik 0 kez okundu.

Turnasuyu Irmağı üzerine YEMA Elektrik Üretim AŞ. tarafından yapılmak istenen HES’i engellemek için Saraycık Mahallesi’nde toplantı gerçekleştirilirken, HES'i istemediklerini belirten Saraycıklılar, 520 imza topladı.                       

 

HES'e karşı yapılan toplantıya Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Saraycık Mahallesi Muhtarı Naim Kurnaz, Turnasuyu Mahallesi Muhtarı İlhan Kılıç, Osmaniye Mahallesi Muhtarı Emin Çınar, Saraycık eski Belediye Başkanı Nevzat Eroğlu, Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak ve Saraycık halkı katıldı.

 

"HES’i engelleyeceğiz"

 

'Ben halkın çıkarlarını korumakla görevliyim. Tehlikeyle karşı karşıyayız. Dedelerimizin bize bıraktığı emaneti korumak zorundayız' diyen Başkan Tepe; "Turnasuyu Irmağı’nın suyunu Melet Irmağı’na aktarıyorlar. Turnasuyu Irmağı’nı kurutacaklar. Yazın su sıkıntısı çekiyoruz yapılmak istenen HES’le tamamen susuz kalacağız. Hangi siyasi görüşte olursak olalım suyumuza sahip çıkmak zorundayız. Suyumuz giderseperişan oluruz. Ortak noktamız Turnasuyu Irmağı’nı kurtarmaktır. Gülyalı’da yaşayanların sorumluluğu benim üzerimde. Bu HES’i engelleyeceğiz, dava açacağız. Birlikteliğimiz sürdürmeliyiz."

 

"Sularımız yok olacak"

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ise ülke olarak elektriğe ihtiyaçları olmadığını belirterek; "Amaçları suya egemen olmak. 49 yıllığına suyun kullanım hakkına sahip oluyorlar. Projede 2 HES var. Turnasuyu Irmağı suyunu Melet Irmağı’na aktarıyorlar. Irmakta su kalmayacak. Boru ve tünellerin uzunluğu 10.5 km. Keson kuyularıyla su gereksinimi karşılanıyor, HES yapıldığında bu kuyular da kuruyacak." diye konuştu.

 

Saraycık eski Belediye Başkanı Nevzat Eroğlu da, “HES iki kez mahkeme kararı ile durdurulmuş. O süreçte yeterli katkımız olmadı ama bundan sonra kadınlı erkekli birlikte olacağız ve ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Saraycık’ta keson kuyularımız var. Yenisi de yapıldı. HES yapılırsa bir damla su kalmayacak.” dedi.

 

Toplantı, soruların yanıtlanması ve bundan sonra yapılacaklar değerlendirildi. Turnasuyu havzasındaki diğer mahallelerde de bilgilendirme toplantıları yapılmasına karar verildi.

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor