“SAĞLIKÇININ DERMANI KALMADI!”

“SAĞLIKÇININ DERMANI KALMADI!”
Bu içerik 0 kez okundu.

Türk Sağlık-Sen Ordu Şubesi Başkanı Fatih Galender Zengin, sağlık çalışanlarının bir hafta veya gün kutlayacak hali kalmadığını söyledi.

Hemşireler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada sektörde yaşanan sorunlara dikkati çeken Zengin, “Karşılanmayan talepler, dağ gibi yığılmış sorunlar ve her gün yeni eklenen dertler varken ise ne yazık ki kutlama mesajları ve iyi dileklerin bir anlamı olmamaktadır. Çalışanlar açısından böylesine anlamlı günleri bayram tadına çevirmek ancak çözüm üretmekle olur” dedi.

“Emeklerinin karşılığını alamıyorlar”

Türkiye’de 100 bin kişiye düşen hemşire sayısının AB ortalamasının 914, OECD ortalamasının ise 1025 olduğunu hatırlatan Fatih Galender Zengin, şunları söyledi;

“Sadece bu rakam bile Türk hemşirelerinin çalışma hayatında her şeye rağmen özverili bir şekilde milletimize hizmet ettiklerini anlatmaya yeterlidir. Buna karşılık hemşirelerimizin beklediği, emeklerinin karşılığı ödenmez diye başlayan cümleler kurulması yerine sorunlarına bir an önce çare üretilmesidir. Özlük hakları iyileştirilmeli, vekil ebe hemşire, aileleri parçalayan sözleşmeli istihdam son bulmalı tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır. Kreş eksikliği gibi aile yaşamlarını olumsuz etkileyen sorunları çözülmelidir.

Mumla aranan günler

Çalışanların 5-6 yıl önceki döner sermayeleri mumla aradığı düşünülürse bu durumun katlanılmaz bir hal aldığı ortadadır. Döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili yönetmelik değişikliği çalışanları memnun edecek bir şekilde, sosyal taraflarında görüşü alınarak acilen yapılmalıdır. Kapsayıcı bir 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir. Diyaliz hemşireliği gibi hemşirelerimizin kazanılmış hiçbir hakkı ellerinden alınmamalıdır. Daha iyi çalışma şartları sağlanması ve temel ücretlerin iyileştirmesi arzumuzdur.” Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR