Sağlıkçılardan Coronavirüs uyarısı!

Sağlıkçılardan Coronavirüs uyarısı!
Bu içerik 0 kez okundu.

Coronavirüs salgını ile ilgili ortak bir açıklama yapan Ordu Tabip Odası ve Aile Hekimleri Derneği, şu anda yapılacak tek şeyin korunmak olduğunu bildirdi.

            Ordu Tabip Odası Yönetim Kurulu ile Ordu Aile Hekimleri Derneği Yönetim kurullarının yaptığı ortak açıklamada, şu bilgiler ve tavsiyelerde bulunuldu;

“Şu an için bilinen bir tedavisi yok ancak geçenlerde Çin’in Rusya büyükelçisinin aşı bulundu ve kısa süre içinde kullanıma hazır olacak açıklaması hepimiz için sevindirici bir haber olmuştur. Aşı uygulanmaya başlanana kadar bizi hastalıktan uzak tutacak en önemli şey korunmak.

Hijyen önemli!

Hastalık tüm yaş grubunu etkileyebiliyor ancak özellikle yaşlı, bebek ve kronik hastalığı olan kişileri daha fazla etkileyebileceği için onları korumak ekstra bir öneme sahip. Korunmak için yapılması gerekenler ise; El hijyenine maksimum seviyede özen göstermek(en az 20 saniye yıkamak), öksürük ve hapşırık sonrası, tuvalete girerken ve çıkarken, yemek hazırlamadan önce ve sonra elleri sabunlu su ya da alkol bazlı dezenfektanlarla yıkamak, öksürük ve hapşırık için mendil kullanmak ya da dirseğimizin iç kısmını kullanmak, sonrasında mendili bekletmeden çöpe atmak ve tekrar elleri yıkamak, elleri yıkamadan göze, ağıza ve buruna kesinlikle dokunmamak, soğuk algınlığı ya da grip şikayetleri olan kişilere 1 metreden fazla yaklaşmamak, toplu alanlardan olabildiğince uzak durmak olarak başlıca sıralanabilir.

Su tüketimini artırın

Okullarda ve toplu yaşam yerlerinde ise bunlara ek olarak ortamı mümkün olduğunca havalandırmak, grip veya soğuk algınlığı olan kişilere ev istirahati verip ortamdan uzaklaştırmak söylenebilir. Bunların yanında savunma sistemimizi güçlü tutmak için uyku düzenine dikkat edilmeli, meyve, sebze tüketimi arttırılmalı ve bolca sıvı, tercihen su tüketilmeli. Şu an için ülkemizde maske kullanımını gerektirecek kadar ciddi bir durum olmasa da olası bir salgın durumunda Çin’de yapılan çalışmalarda maske kullanımının da koruyuculuk açısından etkili bir yöntem olduğu gösterilmiştir.

Aşının önemi ortaya çıktı

Aşı karşıtlığının yüksek seviyelere ulaştığı bir dönemde böyle hastalıklarla yüzleşmemiz aslında aşının bize ne kadar da önemli olduğunu ispatlar nitelikte. Yazının başında bahsettiğimiz İspanyol gribindeki ölüm sayılarının korkunçluğu ortada. Bugün bu hastalıkları korkunç sayılara ulaşmaktan alıkoyan en önemli şey gelişen teknolojiyle bulunan aşılar ve ilaçlardır. Bu gerçekliğin toplumumuzca asla göz ardı edilmemesi ve sağlıklı yarınlar temennisiyle.” Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!