“SAĞLIK ÇALIŞANLARI UNUTULDU!”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI UNUTULDU!”
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında sağlık çalışanlarının salgın sürecinde yaşadığı sorunlara değindi.

 

 

Döner sermayelerin eskisi kadar bile ödenmediğini aktaran Adıgüzel, sağlık çalışanlarının her konuda olduğu gibi bu konuda da unutulduğunu dile getirdi.

“Döner sermayeler ödenmez hale geldi”

Verilen sözlerin tutulmamasını eleştiren Adıgüzel şunları ifade etti: “Cumhurbaşkanı Erdoğan sağlıkçılara sadece maddi destek değil, sosyal haklar ve çalışma koşulları ile ilgili sözler vermişti. Bu konularda en ufak bir gelişme olmadı. Bugünlerde hastanelerin gelirlerinin azalması ve Hazine’den hastanelere yeterli kaynak aktarılmaması nedeniyle, döner sermayelerden sağlık çalışanlarına yapılan ödemeler de, bırakın söz verilen iki kat oranında paylaşılmasını, eskisi kadar bile ödenemez hale gelmiştir. Bu nedenle hastanelere acil kaynak aktarımına ihtiyaç vardır.”

“Özel hastanelerin gelirleri düştü”

Adıgüzel, sözlerini şöyle tamamladı; “Özel hastanelerde, toplam hasta sayısının azalmasından kaynaklı ciddi gelir düşüşleri vardır. İnsanların Covid-19 nedeniyle hastanelere gitmekten imtina etmesi, ameliyatların yapılmaması gibi nedenler toplam hasta sayısındaki düşüşün temel nedenleridir. Çok önemli bazı özel hastanelerin 3-4 ay içerisinde iflas etme noktasına geleceğini buradan duyurmak istiyorum. Bu salgın sürecinde sağlık çalışanları en ön safta mücadele etmekte ve birçoğu da hayatını ortaya koymakta ve hatta kaybetmektedir. Bizler, Meclis’in açıldığı bugünlerde, hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılması için bir kanunu konuşmak isterdik. Bu durum hükümetin sağlık çalışanlarına bakışını sergilemektedir. Biliyorsunuz çocuklar için Çarşamba ve Cuma günleri öğlen saatlerinde sokağa çıkma izni söz konusu, fakat sağlık çalışanları ve emniyet mensupları bu saatlerde görev başında olduklarından çocukları ile beraber dışarı çıkma imkânları yoktur. Bu konuda da sağlık çalışanları ne yazık ki unutulmuştur.”

Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor