“SAĞLIK BAKANI DERHAL UYANMALI!”

“SAĞLIK BAKANI DERHAL UYANMALI!”
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, İran’da ilk ölümlü vakanın 19 Şubat’ta değil 13 Şubat’ta gerçekleştiğini belirterek, Sağlık Bakanlığı’nın sınırı kapatmakta çok geç kaldığını belirtti.

Halk Radyo canlı yayınına katılan CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Coronavirüs’ün en son İran’da ve çevre yakın ülkelerde yayılması haberleri ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. “İran Çin’den sonra dünyada virüsün ikinci merkezi durumuna gelmiştir. Irak’ta ve Lübnan’da çıkan coronavirüs vakalarının da İran kaynaklı olduğu anlaşılmıştır” diyen Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, şunları söyledi;

“Termal kamera çözüm değil!”

“İran yetkili makamlarından ölümlü vakalar açıklandıktan sonra Sağlık Bakanı 21 Şubat’ta yaptığı açıklamada ‘sınırda termal kameralarla denetim yapıyoruz’ dedi. Aynı gün Van Valisi ise ‘Ankara’dan termal kameralar talep ettik’ diyor. Kaldı ki termal kamera çözüm değil çünkü hastalık belirti vermeden bulaşıcı olabiliyor. Bu nedenle bu süreçte giriş yapan herkesin karantinaya alınması gerekirdi. Gerçek şu ki bu konuyla ilgili 21 Şubat’ta Bakanın açıklaması olduğu andan itibaren sınırın kapatılması için sürekli acil çağrıda bulundum. Ama ne yazık ki, sınırın kapatılması için ayın 23’ü beklendi ve 72 saat boyunca serbest geçiş oldu.

Geç kalındı!

Körfez ülkeleri dahil İran’a komşu birçok ülke vakaların ilk anında sınırı kapatmışken, bizim 72 saat beklememizin gerekçesi nedir? İran’da panik halinde ülke dışına kaçışlar oldu. Acaba gelmesi gereken insanlar mı vardı? Ekonomik ya da siyasi boyutu da var mıdır? Her halükarda bu bir aymazlıktır.

Bakan sorumludur!

Umarım olmaz ama eğer Türkiye’de vakalar başlarsa iddia ediyorum ilk vakalar İran kaynaklı olacaktır ve bu durumdan gerektiği gibi tedbir almayan, zamanında sınırı kapatmayan Sağlık Bakanı sorumludur.

Maske de yok, yatak da!

Sağlık Bakanlığını ucuz ve yeterli maske konusunda da uyaran Adıgüzel, “Hekim bir milletvekili olarak, şu anda salgın yokken bile mesaimin büyük bölümünü hastalara yoğun bakım yatağı aramakla geçiriyorum. Şu anda dahi bu konuda yetersizken, olası bir salgında yaşanacak paniği siz düşünün. Sağlık Bakanı derhal uykudan uyanmalı ve acilen yoğun bakım yatağı ve solunum cihazı sayısının ülke genelinde artırılması için çalışma başlatmalıdır.” Dedi. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!