RIZA ŞİMŞEK'İN 1968 ORDU SEÇİM BEYANNAMESİ

RIZA ŞİMŞEK'İN 1968 ORDU SEÇİM BEYANNAMESİ
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Hikmet PALA

Malum seçim arefesindeyiz. Hepimizin gündeminde yerel seçimler var. Gündeme ilişkin ama 51 yıl öncesinden bir seçim beyannamesi paylaşmak istiyorum.

Seçim Beyannamesinin sahibi Rıza Şimşek. 

Rıza Şimşek, Ordu'nun bir dönem kültürel, sosyal ve siyasal hayatında önemli bir kişilik. 1919 Ordu doğumlu. 1943 yılında Kara Harp Okulundan Asteğmen olarak mezun olmuş. Orduda görev yaptıktan sonra Kıdemli Binbaşı iken kendi isteğiyle 1963 yılında emekli olmuş.

Ordu'ya dönmüş, 1962'de Ordu Zaman ve 1966'da Ordu Sesi gazetelerini yayınlamış.

Rıza Şimşek, 2 Haziran 1968 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde Ordu bağımsız belediye başkan adayı oldu. Belediye başkanı seçilmesi halinde yapacaklarını Ordu halkına duyurmak için bir SEÇİM BEYANNAMESİ hazırladı.

Rıza Şimşek'in de aday olduğu seçimlere Adalet Partisi'nden Veysel Akgün, CHP'den Hasan Çebi, Güven Partisi'nden Talat Furtun, TİP'ten Muzaffer Altınel ve yine bağımsız Aday Halit Tekkaya girmişti.

Ordu belediye seçimlerini Veysel Akgün, %33 oy alarak kazandı. CHP'nin %29 oy aldığı seçimlerde bağımsız adaylar %23 gibi oldukça yüksek oya ulaştılar. Renkli, çekişmeli bir seçim olmuştu.

Rıza Şimşek'in seçim beyannamesindeki vaatlerinden bazıları ise şöyleydi:

1-Hasreti çekilen tarafsız bir belediye başkanlığı yapmak

2- Partizanlığı belediye kapısından içeriye sokmamak

3- Bülbül deresinin üzerini kapatmak, derenin üzerine dükkanlar yaptırmak

4- Ordu'ya bir şehir müzesi kazandırmak

5- İki iskele arasını doldurup burayı dünyanın en güzel meydanı haline getirmek ve Atatürk Anıtını buraya aldırmak

6- Şehrimize hizmet eden belediye başkanlarının hatıralarını yaşatmak ve Süleyman Felek'in bir büstünü yaptırtmak

7- Şehir otobüs işletmesi kurmak

8- Balıkpazarı veya sahil yolu üzerine kubbeli ve çift minareli bir cami yaptırmak

9- Şehrin su ihtiyacını çözmek için, Civil deresi suyu yerine Nazif Bey Suyundan daha güzel olan ve şehrin 100 yıllık su ihtiyacını karşılayacak Divani suyunu şehre getirmek…

17 maddeli bu seçim beyannamesini bastırıp Ordu'da seçmenlere dağıtan Rıza Şimşek, vatandaşlardan yeşil renkli oy pusulasına oy vermelerini istemiştir.

Rıza Şimşek'in 1968 yılında seçim beyannamesine koyduğu birçok proje daha sonraki dönemlerde gerçekleştirilmiştir. En son ise 2018 yılında Bülbül deresinin bir bölümünün üstü Köprübaşı mevkiinde kapatılmıştır.

Rıza Şimşek, 1992 yılında ve 73 yaşında vefat etmiştir. Kurmuş olduğu Ordu Sesi gazetesi daha sonra Tribün Gazetesi adını almıştır ve oğlu Atilla Simsek tarafından halen yayın hayatına devam ettirilmektedir.

Mekanı cennet olsun.

 

 

RESİM ALTI; Gazeteci Rıza Şimşek 26. Ölüm yıldönümünde (18 Mayıs) meslektaşları ve yakınları tarafından kabri başında anıldı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIRIN ŞU ŞEYTANIN BACAĞINI!
KIRIN ŞU ŞEYTANIN BACAĞINI!
ENGELSİZLER ORDUSU, BEŞİKTAŞ'A BİLENİYOR
ENGELSİZLER ORDUSU, BEŞİKTAŞ'A BİLENİYOR