“REKOLTE 600 BİN TONU GEÇMEZ”

“REKOLTE 600 BİN TONU GEÇMEZ”
Bu içerik 0 kez okundu.

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, TÜİK, İNC ve ihracatçılar Birliği derken en yüksek rekolteyi Tarım Bakanlığı’nın 665 bin ton olarak açıkladığını belirterek, gerçek rekoltenin 600 bin tondan az olacağını söyledi. Fiyatın da Eylül ayının 1’inde en az 23.75 TL olması gerektiğini savundu.

 

Açıklanan yüksek rekoltelerle üreticilerin elindeki fındığın ucuza alınmak istendiğini aktaran Şensoy, üreticinin hakkının en az 23.75 TL olduğunu dile getirdi.

 1 kg. fındığın maliyetinin 19 TL olduğuna dikkati çeken Şensoy, 12 ay boyunca bahçesinde uğraş veren üreticinin hakkının verilmesi gerektiğini ifade etti.

Geçen sene fındıkta var yılı olduğu için bu yıl daha az fındık olacağını aktaran Şensoy, açıklanan rekoltelerin yüksek olduğunu öne sürdü.

“Rekolteler yüksek açıklandı”

Gerçek rekoltenin 500-600 bin ton arasında seyredeceğine değinen Haluk Şensoy, şunları kaydetti; “Her yıl olduğu gibi bu sene de farklı rekolteler açıklandı. 26 TL’ye kadar çıkan fındık fiyatın 19 TL’ye düşürüldü. Bu bilinçli olarak her yıl yapılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 600 bin ton, Uluslararası Sert Kabuklu Meyveler Konseyi (INC) 620 bin ton, İhracatçılar Birliği ise 613 bin ton fındık rekoltesi açıkladı. Son olarak da Tarım ve Orman Bakanlığı, çotanak sayımına göre 665 bin ton rekolte olacağını belirtti. Bu rekolteler çok yüksek. Üreticinin bahçesinde bu kadar fındık yok. Tarım Bakanlığı’nın 665 bin ton rekolte açıklamasından sonra İhracatçılar Birliği, nasıl olduysa, 613 bin tonluk rekolteyi, birkaç gün içerisinde 670 bin ton olarak tekrar açıkladı. Bu rekolteler oluşmayacak. Rekolte 500-600 bin ton arasında değişir. Yüksek rekolte açıklamak sadece üreticiye zarar verir.”

“En az 23.75 TL olmalı”

Her halükarda rekoltenin geçen yıla göre az olduğunu aktaran Şensoy, “Rekolte geçen yılın altında. Bu yüzden fiyatın yüksek olması lazım. Fındık fiyatının hasattan önce açıklanması lazım. Daha da önemlisi üreticiler5, 1 Eylül 2020 tarihinde fındığını en az 23.75 TL’ye satabilmeli ki evine ekmek götürsün, gelecek sezon da bahçesine bakabilsin. Fındığımızı ucuza almak istiyorlar. Ama hakkımızı aramaya devam edeceğiz.” dedi

Şensoy, son olarak geçen sezondan fındık stoku olduğunun da gerçeği yansıtmadığını aktararak; “Geçen yıldan stok varsa; TMO’nun 20 bin ton fındığı için neden 420 bin ton talep oldu?  diye sordu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı