PES DOĞRUSU!

PES DOĞRUSU!
Bu içerik 0 kez okundu.

izinsiz HES, kaçak çalışmaya devam ediyor

            Korgan’da yapılmak istenen Balamir HES’in izinsiz çalıştığını belirten halk, göz açtırmıyor. Jandarmadan sonra DSİ İl Müdürlüğü de şantiyeye gelerek denetim yaptı.

            Balamir HES için imar değişikliğinin Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkması üzerine Ordu Çevre Derneği ile yapılan toplantı esnasında şirketin dere yatağında çalıştığı öğrenilmiş, jandarma çağrılarak çalışma durdurulmuş ve tutanak tutulmuştu. Yeniden çalışma başlatan şirket bu kez DSİ İl Müdürlüğüne şikayet edildi. Yerinde yapılan denetim sonrası DSİ heyeti incelemesinin sonuç raporunu yetkililere teslim edecek.

            “Göz açtırmayacağız”

            İnceleme sırasında heyetin yanında bulunan Korgan Çiftlik Mahallesi’nden Aytekin Yağmur şu bilgileri verdi. “Şikayet dilekçelerimizi verdikten bir gün sonra Cuma yeniden dere yatağında çalışmaya başladılar. Hemen DSİ İl Müdürlüğünü telefonla aradık. DSİ görevlileri geldiler. Yerinde inceleme yaptılar. Notlarını aldılar. Raporu işyerine gittiklerinde hazırlayacaklarını söylediler. Şirketten yetkili yoktu. Biz deremize sahip çıkacağız. Göz açtırmayacağız.” dedi.

            Ordu Çevre Derneği YK Üyesi Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak da, “Bir süredir HES çalışması yoktu. Birdenbire Mesudiye’de, Aybastı’da, Korgan’da yeni projeler ortaya çıktı. Oralarda da tepki var. Korgan’da HES’in yapılacağı yerdeki köylüler duyarlı, istemiyorlar ve dereleri sürekli kontrol ediyorlar. Dereye, ormana yapılan müdahaleler doğal dengeyi bozan girişimlerdir. Halk kararlı, derelerine sahip çıkıyor. Yaptığımız toplantıda bunu gördük.” dedi. Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor