PATATES VE SOĞANDA BEKLENEN DÜŞÜŞ!

PATATES VE SOĞANDA BEKLENEN DÜŞÜŞ!
Bu içerik 0 kez okundu.

Hasadın başlamasıyla beraber patates ve soğan fiyatlarında gerileme yaşandı. Sezon içinde 10 liraya kadar yükselen soğanın kilosu 1.5 liraya, 7 lirayı bulan patatesin kilosu ise 4 liraya kadar düştü. Bu düşüşün hasat hızlanınca devam edeceği belirtildi.

Tarladan ucuz çıkan patates ve soğanın fırsatçılar yüzünden 10 liraya kadar yükseldiği zamanlar geride kalırken, hak ettiği fiyatlara doğru gerilemeye başladı.

 

Ordu Sebze ve Meyve Halinde esnaflık yapan İlker Ersoy, patates ve soğan da fiyatların gerilediğini ancak ilerleyen süreçte havaların iyi gitmesiyle daha da düşeceğini dile getirdi.

 

"Soğan ithal edilmeye başlandı"

Geçen yıla göre patates ve soğanın yeterince olduğunu ve bununla birlikte de fiyatların normalleşeceğini aktaran Ersoy; "Yeni mahsul ürünlerin fiyatlarını vermeden önce Adana çiftçisine ve halkımıza için hayırlı olsun. Artık bu saatten sonra patates-soğancılarımız tarla işine başladı. Başladıktan sonra ithal mallar en son 4-4,5 TL fiyatları varken şuanda 2,5 liraya kadar toptan soğan gerilemiş durumda. Marketlerde de 3-3,5 lira arasında satılıyor perakende sektöründe. Ama patateste Adana’nın yağmurlu gitmesinden dolayı hızlı bir söküm başlamadı. Böyle olunca da beklentimiz kadar düşüş olmadı. Bu sene rekolteler baktığımızda soğan iyi, hatta soğan ihraç etmeye başladık. Devletimiz inşallah bunun da önlemlerini alır ona göre inşallah soğan yetmeyip bir daha ithal etmek zorunda kalmayız." dedi.

 

"Havalar ısınınca fiyatlar daha da düşecek"

Kısa süre içerisinde fiyatlardaki gerilemenin devam edeceğini söyleyen Ersoy; "Havaların ısınmasıyla birlikte mal bollaşacak. Yağmurlu havaların devam etmesi ve mevsim şartlarının kötü gittiği için ürün yetişmedi. Ama havalar ısınınca mal daha çabuk yetişecek. Burada fındık çiftçimiz de bilir ki hava ne kadar güzel giderse ürün o kadar çabuk çıkıyor. Bu sene Adana'daki yağmurların etkisiyle birlikte patates hızlı sökümü biraz gecikti. Onunla birlikte patateste de ayın 15-20’si arasında düşüşler bekliyoruz. Bu fiyatlarla soğan kesin devam eder ama patates 4,20–4,30 lira yazılıyor. Hallerdeki toptan fiyatları budur. Tabi ki havanın güzelleşmesiyle, yeni ürünlerin çıkmasıyla birlikte her gün 10 kuruş, 20 kuruş geri gelecek."

 

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!