"PALAMUT ÇOK OLDU, HAMSİ AZ OLACAK"

Bu içerik 0 kez okundu.

Karadeniz insanının pancar çorbasından sonra vazgeçilmezi olan hamsiden pek iyi haberler gelmiyor. Balıkçılar, palamutun çok olmasından dolayı hamsi avının az olacağını belirtirken, büyük teknelerin radarlarına da hala hamsinin girmediğini dile getirdiler.

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, bu yıl tezgahlarda hamsinin beklenenden az olacağını söyleyerek, hamsi avının da çok uzun sürmeyeceğini öne sürdü.

"Beklenen hamsi olmaz"

Palamut avından sonra balıkçıların hamsiye geçeceklerini söyleyen Aydemir; "Palamut, çok olunca hamsi az olur. Bunun bir bilimsel açıklaması yok ama tecrübelerimiz bunu doğruluyor. Eğer balık sezonunda palamut çok olursa, aynı sezon içinde beklenen hamsi olmuyor. Çünkü palamutlar, hamsiyi yiyerek besleniyor. Tahminlerimiz bu sezon hamsinin beklenenden az olacağı yönünde." dedi.

"Marmara hamsisi var"

Hamsinin Karadeniz'de hala kendisini belli etmediğini aktaran Aydemir, "Şu anda bölgemiz de bulunan tezgahlarda satılan hamsi Marmara hamsisi. Şuan Karadeniz hamsisi tam olarak çıkmadı. Ancak genel olarak hamsinin olmadığı söyleniyor. Hamsi avının başlamasını bekleyeceğiz. Zaten palamutta da Kasım ayı son olur. bu aydan sonra artık palamut çıkmaz. Marmara'ya gider. Sonrasında da hamsi başlar. Az mı çok mu olacağına da av başladıktan sonra bakacağız." diye konuştu.

Ordu Hayat/Gözde Özgür (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!