"OYUNA GELMEYECEĞİZ"

Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, her yıl fındık üzerinde oynanan oyunların yine sahnede olduğunu belirterek, bu oyuna gelmeyeceklerini ve üreticilerin alın terlerinin karşılığını alacağını dile getirdi.

Fındık fiyatının 25 liradan 19 TL'ye kadar düşürülmesinin bilinçli bir oyun olduğuna dikkati çeken Soydan, "Buradaki amaçları, yeni sezonun fındık fiyatını oluşturmak ve TMO'nun taban fiyatını düşük açıklamasını sağlamak." dedi.

"Ne oldu da 20 liranın altına düştü?"

Her yıl olduğu gibi fındık fiyatlarının hasat öncesinde aşağıya çekilmek için oyunlar oynanmaya devam ettiğini aktaran Soydan; "24 liraya TMO fındık satarken, serbest piyasa 25 liraya fındık alırken, bugün baktığımızda fındık fiyatı 20 lira altına düşürülmeye çalışılıyor. Her sene yapılan oyunlar. Hiçbir inandırıcılık yanı yok. Bu yapılan oyunlara ancak gülünür. Oyuna gelmeyeceğiz. Yıllardır aynı oyunlarla üreticimiz karşılaşıyor. TMO'nun fındığını 24 TL'den herkes talep etti. Daha da fazla talepler vardı. O süreçte serbest piyasada 25 lira seviyelerinde fındık alıyordu. Ne oldu da bugün fındık fiyatı 20 liranın altına düşürülüyor? Buradaki amaçları, yeni sezonun fındık fiyatını oluşturmak ve TMO'nun taban fiyatını düşük açıklamasını sağlamak. Ama üreticimiz güçlü, bilinçli ve dirençli bir şekilde hasat dönemine girecektir. Fındık en iyi sezonunu yaşamaya devam edecek. Fındığa artık dünya ülkelerinden de talepler var. Panik yapmaya gerek yok. Fındık hak ettiği fiyatları bulacaktır." diye konuştu.

"Üretici fındığına sahip çıkacaktır"

Soydan, sözlerini şöyle tamamladı; "Yurt dışındaki alıcıların Türkiye fındığının üzerinde hiçbir fiyat problemi yok. 24-25 liraya fındık alındı da satılmadı mı? Depolarda mı kaldı? Hepsi satıldı. Elde fındık kalmadı. Stokta fındık yok, TMO'da fındık yok. Buna rağmen fındık fiyatları düşürülüyor. Yeni sezonda taban fiyatı düşük olsun diye hasada az bir zaman kala fiyatlar aşağıya çekildi. Çeşitli rekolteler açıklandı. Bunları dikkate almayın. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıklayacağı rekoltelerin geçerliliği var. Gerçek rekolte budur. Genel bir fındık noksanlığı var. Buna rağmen fındık fiyatları düşürülmeye çalışılıyor. Üreticiye panik yaptırılmasın. Çünkü istikrarlı bir fiyat politikası olduğu için üretici fındığına sahip çıkacaktır. 2019 yılından bu yana istikrar var. Üretici, özellikle bu yıl bahçesine baktı. Üreticinin bu azmini, şevkini, emeğini yok etmemek lazım. Hepimizin ürünümüze sahip çıkmamız lazım."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı