istanbul escort

“ÖVÜNMEYİN, HAYATA GEÇİRİN!”

“ÖVÜNMEYİN, HAYATA GEÇİRİN!”
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Türk kadınına 84 yıl önce Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk önderliğinde verilen hakların hala kağıt üzerinde kaldığına işaret etti.

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin yıldönümü nedeniyle yapılan açıklamada, “biz, bu tarihsel gerçeklikle övünmenin ötesinde bir Türkiye istiyoruz. Aradan geçen 84 yıl boyunca, neredeyse bir asır önce seçme ve seçilme hakkı elde etmesine karşın, kadınların siyasal, sosyal, idari ve kamusal alanda seçimlerini dile getiremediği ve yönetim kadrolarında söz sahibi olamadığı açıktır” denildi.

Açıklamada hayatın her alanından seçimleri yapabilme özgürlüğü kısıtlı olan kadının seçme ve seçilme hakkını kullanmasının güçleştirildiği de belirtilerek, şöyle denildi;

“Biz ülke olarak hep birlikte  bu hakları önce kazanmanın gururunu yaşamanın ötesi geçmek ve kazanımlarımızı hayata geçirme ödevimizi gerçekleştirmek zorundayız. İstatistiki veriler övündüğümüz yasal düzenlemeye uzak bir somut gerçeklik yansıtmaktadır.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün önderliğinde kazanılan bu hakların salt yasalarda atıl olarak yer alması değil, bu haklara kadın ve erkekler olarak sahip çıkılması, hakların yazılı olmaktan öte hayata geçirilmesi Atatürk’ün 84 yıl önce işaret ettiği muhasır medeniyetler seviyesinde olmanın bir gereğidir. Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak hak mücadelesini sürdüreceğimizi, seçme ve seçilme hakkının uluslararası düzeyde temel insan haklarından olduğu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından 1985 yılında imzalanan Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesine Dair Sözleşme  (CEDAW ) gereğince eşit temsilin sağlanması hususunda yapılanların takipçisi olacağımız basın ve kamuoyuna duyurulur” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!