Osmanlı Türkçesiyle Dergi çıkardılar

Osmanlı Türkçesiyle Dergi çıkardılar
Bu içerik 0 kez okundu.

Perşembe Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Ordu’da bir ilke imza atarak Osmanlı Türkçesi'ni kullanarak 'Derkenar' adlı  bir okul dergisi çıkardılar.

 

Bu derginin en önemli özelliği daha önce yapılmış çalışmalardan farklı olarak günümüzde giderek önemi artan Osmanlı Türkçesi kullanılarak tasarlanmış olması.

 Latin harflerinin tamamen devre dışı bırakılmamış olduğu dergiye seçilen yazılar hem Latin harfleriyle hem de Osmanlı Türkçesi (Arap) harfleriyle yazıldı. Aynı içeriğe sahip olan fakat farklı harflerle yazılan yazılar karşılıklı sayfalara yerleştirilirken, hem Osmanlı Türkçesine dikkat çekmek hem de günümüzde kullanılan Latin harflerinden karşılaştırmak hedeflendi.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Gökhan Demir, dergi hakkında bilgilendirme yaptı.

Perşembe İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çulfaz, böyle çalışmaların teknolojiyle birleşerek artması temennisinde bulundu. Okul idaresini destek ve teşvikleri nedeniyle, derginin yayına hazırlanmasında büyük gayretler sarf eden Gökhan Demir'i ve öğrencileri tebrik etti. "Çağa yetişmek ve çağın ilerisine geçecek işler yapmak için var gücümüzle çalışmaya devam etmek gerekir." dedi.

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!