ORGAN BAĞIŞINDA BÜYÜK BAŞARI!

ORGAN BAĞIŞINDA BÜYÜK BAŞARI!
Bu içerik 0 kez okundu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, Organ bağışçı sayısı ile Türkiye genelinde 9. sırada yer aldıklarını belirterek, 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle organ bağışını ve Ordu ilinin organ bağışında Türkiye’deki konumunu istatistiklerle açıkladı.

'Tek tedavi yöntemi organ nakli olan organ yetmezliği, tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur' diyen Yanmaz, 2018 yılında da organ bağışı ve nakli konusunda vatandaşları doğru bilgilendirmek ve bağışçı sayısını artırabilmek amacıyla Ordu'da gerek sağlık çalışanlarına gerekse de halka yönelik eğitim faaliyetlerine devam ettiklerini söyledi.

"2 bin 189 organ bağışı yapıldı"

Organ Bağışı konusunda yoğun çalışmaların karşılığını aldıklarını aktaran Yanmaz; "Türkiye genelinde 9. sıradayız. Beyin ölümü bildirimleri ve donör çıkartımı ilimizde % 36 civarında. Bu oran ile Türkiye ortalamasının üzerinde bulunuyoruz. 2013-2018 yılları arası 8 bin 056 vatandaşımız organ ve doku bağışında bulundu. Daha önce ifade ettiğim gibi, 2018 yılı bugün itibari ile 2 bin 189 organ bağışçımızla, Türkiye genelinde organ bağışı kazanımında,   9. sıraya yükseldik.  İlimizde organ nakli için bugüne kadar toplam 196 beyin ölümü tespiti edildi ve bunların içinden 63 ailemiz organ nakli için onay verdi." dedi.

Organ bağışı, beyin ölümü, kimlerin organ bağışı yapacağı ve nerelere organ bağışı yapılacağı hakkında da bilgi veren Yanmaz şunları kaydetti: “Organ bağışı, bir kişinin tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarını başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verme işlemidir.  Organ nakli, vücutta görevini yerine getiremeyecek derecede hasar gören organların yerine canlı ya da ölüden alınan yeni sağlam organların cerrahi yöntemle hasta bireye nakledilmesi işlemidir.  18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü tıbben yaşamı sona erdikten sonra nakledilmek üzere bağışlayabilir. Organ Bağışı Kartı sahibi olsanız dahi, istediğiniz anda ailenize bildirerek ve bağış kartınızı üzerinizde taşımayarak fikrinizden vazgeçebilirsiniz. Organ bağışı yapmak için, İl Sağlık Müdürlüğü, Devlet Hastaneleri, Üniversite ve Eğitim Araştırma Hastaneleri, Özel Hastaneler, Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezlerine başvurabilirsiniz.” 

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!