ORDU'NUN REKOLTESİ 217 BİN TON

ORDU'NUN REKOLTESİ 217 BİN TON
Bu içerik 0 kez okundu.

24 Haziran 2019 Pazartesi günü başlanan rekolte tespit çalışmaları sona ererken, 19 ilçeden alınan verilere göre Ordu'nun fındık rekoltesinin 217 bin 226 ton olduğu açıklandı.  

 

Tarım ve Orman Bakanlığı önderliğinde Türkiye Ziraat Odaları Birliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşlarının da aralarında bulunduğu ekip, 2019 yılı Ordu Tahmini Fındık Rekoltesinin 19 ilçe 400 noktada yapılan çalışma ile tamamlandı.

24 Haziran 2019 Pazartesi günü başlayan rekolte tespit çalışmaları, Ordu'da dün itibariyle sona erdi.

İlk tespitlere göre Ordu'nun fındık rekoltesi 217 bin 226 ton olarak tespit edilirken, Türkiye'nin fındık rekoltesini  ise Tarım ve Orman Bakanlığı açıklayacak.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, rekolte tespit çalışmalarının sona erdiğini söyleyerek, rekoltenin tüm üreticilere hayırlı olmasını diledi.

"Sonuç alındı"

Soydan, "Komisyon üyelerinin yaptığı rekolte tespit çalışmaları sonucunda Ordu'nun 2019 yılı fındık rekoltesi belirlendi. Net rakamı Bakanlık açıklayacak. Hassas bir çalışma oldu. Bu çalışmanın altında şu var; Özellikle Ordu'da önceki yıllarda hastalık ve zararlılarla yapılan mücadelelerin burada sonucu da alındı. Mücadele yapılan yerlerde sonuç alındı. Burada üreticinin bahçedeki fındığına sahip çıktığını gördük." dedi.

Ordu'nun dışında diğer illerde de rekolte çalışmalarının tamamlandığını aktaran Soydan, bu verilerin Tarım ve Orman Bakanlığı'na gönderilmesiyle birlikte Türkiye rekoltesinin ortaya çıkacağını dile getirdi.

"Türkiye rekoltesi 650 bin ton olur"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ise 2019 yılı Ordu Tahmini Fındık Rekoltesinin 19 ilçe 400 noktada yapılan çalışma ile tamamlandığını belirterek; "Ordu İlinde yapılan rekolte tespiti 217 Bin ton olarak kayıtlara geçti. Dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini Türkiye, Türkiye üretiminin de yaklaşık yüzde 32’sini ise Ordu ili gerçekleştiriyor. Hal böyle ise bu sene ki Türkiye fındık rekoltesinin tahmini 650-680 Bin ton aralığında gerçekleşecek demektir." diye konuştu.

Öte yandan Ordu'nun 2018 yılı fındık rekoltesi 198 bin 45 ton olarak gerçekleşmişti. Bu yıl ise 217 bin 226 ton olarak gerçekleşirken, geçen yıla göre rekoltede 19 bin 181 tonluk artış olduğu belirtildi.

Ordu Hayat/Gözde Özgür

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!