istanbul escort

ORDU'DA 162 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

ORDU'DA 162 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu'da 162 bin kişinin aktif olarak çalıştığını belirterek, yeni kurulacak olan 3 OSB ile birlikte 15 bin kişinin daha istihdam edileceğini söyledi.

 

TKDK destekleriyle fındıkta daha fazla mamul ürün üretme noktasında çalışmalar olduğunu aktaran Yavuz, "Ünye OSB, Fatsa ikinci OSB ve Ordu ikinci OSB üzerinde aktif olarak çalışıyoruz ve yatırımcıya sunmak istiyoruz." dedi.

"Fındığın % 35'ini üretiyoruz"

'Ordu’da şu anda yaklaşık 162 bin kişi aktif olarak çalışıyor. Ordu’da mevcut 2 tane OSB’miz var. Bu 2 OSB’mizde yaklaşık 8 bin kişi çalışıyor. 3 yeni OSB’nin faaliyete geçirilmesi çalışmaları da hızla devam ediyor' diyen Vali Yavuz, şunları kaydetti; "Bu ara tekstil sektöründe çok ciddi bir artış meydan geldi. Tekstil sektörü şu anda ihracatımızın lokomotifi konumundadır. Diğer taraftan,  tarıma dayalı sanayimizde bizim için en önemlisi fındıktır. Çünkü, Türkiye fındık üretiminin %35’ini üretiyoruz. Fındık üretiminde, Türkiye’de ve Dünya’da birinciyiz. Geçen yıl 180 bin ton rekolte oldu. Daha önceki yıl 220 bin ton rekolte meydana geldi. Fındıktan da çok ciddi bir ihracat yapıyoruz. Fındığı mamul ve yarı mamul ürün olarak da işliyoruz.  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuzun (TKDK) da destekleriyle fındıkta daha fazla mamul ürün üretme noktasında çalışmalarımız söz konusu. İş gücüne katılma oranı olarak da baktığımızda, Ordu, Türkiye ortalamasının biraz daha üstünde. Bu da bizim açımızdan yine mutluluk verici bir gelişme."

"Ordu ilk 30'da!"

Yavuz; "Gayri safi yurt içi milli hasıla bakımından da Ordu 17 milyar TL ile yine ilk 30 arasında yerini alıyor. Yatırımcı çekmede hiçbir sorunumuz kalmadı. Yeni OSB’lerin kamulaştırma çalışmaları hızla devam ediyor. Ünye OSB, Fatsa ikinci OSB ve Ordu ikinci OSB üzerinde aktif olarak çalışıyoruz ve yatırımcıya sunmak istiyoruz. Bizim yatırımcı sorunumuz yok ama Karadeniz’in en büyük sorunu arsa üretmek. Yatırımcının daha kolay hizmetlere ulaşabilmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi bakımından OSB’ler önemli. İkincisi çevreyi korumak bakımından da önemli. Üçüncüsü istihdam ve ihracat OSB’ler tartışmasız en önemli araçlardan bir tanesi ve bunun farkındayız, bilincindeyiz. Şu anda aktif olarak iki OSB’miz çalışılıyor. Yeni kurulan üç OSB’yi de eklediğimizde, yaklaşık 15 bin kişiyi daha sanayide istihdam etmiş olacağız. Bu da Ordu ekonomisine olumlu bir şekilde yansıyacaktır.” diye konuştu.

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
4 AYDIR MAAŞLARINI ALAMADILAR!
4 AYDIR MAAŞLARINI ALAMADILAR!
2.AMATÖRDE PLAY-OFF ZAMANI
2.AMATÖRDE PLAY-OFF ZAMANI