"ORDU TOSTU'NU TÜRKİYE'YE TANITMALIYIZ"

Bu içerik 0 kez okundu.

Altınordu ilçesinde Ordu tostu deyince akla ilk gelen isimlerden biri olan Abdülkadir Akbaş, Ordu tostunun özelliğinden, ilginin nasıl olduğuna, gurbetçilerin ilgisinden yanında ne içileceğine kadar birçok soruya içtenlikle yanıt verdi.

-Ordu tostunun özelliği nedir?

Abdülkadir Akbaş: İçindeki ezme sucuğu, taş fırında pişmiş tost ekmeği ve çok güzel erimekte olan kaşarıdır. Her kaşardan Ordu tostu olmaz, çünkü içine attığımız kaşarın erimesi lazım piyasadaki çoğu kaşar erimiyor o yüzden daha kaliteli bol sütlü tam yağlı kaşar kullanmak lazım. Birde sucuğu piyasadan değil kendimiz özel yaptırdığımız için tosta lezzet veriyor. Lezzetinin sırrı hem içindeki malzemeler hem de tostun pişirilmesindedir.

-Orduluların Ordu tostuna ilgisi nasıl ayrıca gurbetçiler ilgi gösteriyor mu?

Abdülkadir Akbaş: Tabi ki gurbetçiler yazın geldiği zaman hareketli oluyor. Orduya gezmeye gelenler veya burada otelde kalanların ilk sorduğu soru, Ordu tostu oluyor. Ordu tostu marka haline gelmiş durumda ve bunu Türkiye çapında daha çok tanıtmakta fayda var. Neden Ayvalık tostu tanınıyor da Ordu tostu tanınmasın. Halbuki Ordu tostunun malzeme yönünden ve kalite yönünden daha önde olduğunu düşünüyorum.        

 -İl dışından özellikle Ordu tostunu yemeye gelenler var mı ?

Abdülkadir Akbaş: İl dışından bu lezzeti tatmaya gelende var birde il dışına gönderdiğimiz siparişlerde var. İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir gibi birçok ile Ordu tostu gönderdik.

-Ordu tostunun yanında ne içilir?

Abdülkadir Akbaş: Ordu tostunun yanında en başlıca içilen içecek Ordu'nun yöresel gazozu Ufuk gazoz içilir.

-Fiyatlarda ekonomik krizden dolayı maliyet artışı oldu mu?

Abdülkadir Akbaş: Maliyet artışı oldu ancak satış fiyatımıza bu artışı yansıtamıyoruz çünkü müşterilerin bir alışmışlığı var. Maliyet her geçen gün artıyor ama satışa yansıtmadığımızda işyeri olarak zorluk yaşasak ta müşterileri alıştıkları fiyattan dışarı çıkarmıyoruz.

Ordu Hayat/Samet Sezer (Röportaj)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!