"ORDU REFAHA ULAŞACAK"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin,  5 yıl önce yaşanabilirlik kriterleri arasında 59'uncu sırada olan Ordu'nun şuan 43'ncü sıraya kadar geldiğini kaydetti.

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez dile getirilen ve 2. Abdülhamid Han zamanında projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun Ordu etabının yüzde 95’lik kısmı neredeyse tamamlanırken, merakla beklenen yolun 2020 yılı içerisinde açılması bekleniyor.

Karadeniz Akdeniz Yolu tamamlandığında Ordu'nun yaşanabilirlik kriterleri arasında ilk 30'un içerisinde olacağını öne süren Şahin, merakla beklenen yolun bu yılın ikinci yarısında tamamlanıp ulaşıma açılmasını beklediklerini dile getirdi.

"5 yılda 16 sıra yükseldik"

Ordu'nun Havalimanı ve diğer gelişmelerle beraber gelişimini sürdürdüğünü aktaran Başkan Şahin; "Bundan 5 yıl önce yaşanabilirlik kriterleri arasında Ordu 59'uncu sıradaydı. Son 5 yıldır havaalanının yapılması ve karayollarının bitmesiyle 43'ncü sıraya kadar geldik. 5 yılda 16 sıra geldik. Gelişimimiz sürüyor. Karadeniz Akdeniz Yolu bittiğinde Ordu, yaşanabilirlik kriterlerinde ilk 30'da olacaktır. Bu yol Ordu'nun ekonomisinin gelişimi açısından da büyük önem arz ediyor. " dedi.

"Bitti sayılır"

Son olarak Karadeniz Akdeniz Yolu projesiyle alakalı bilgiler veren Şahin; "Şuanda 2 tane tünel var. Kaba inşaatı bitti. İç donanımları kaldı. 10 km. stabilize bir alan var. Bitti sayılır. Artık istenirse söz verildiği gibi bu yılın ikinci yarısında Karadeniz Akdeniz Yolu açılacaktır. Böylece Ordu'da bir refaha ulaşacak." diye konuştu.

Ordu sınırlarında 15 kilometre uzunluğunda 25 tek tip tünel, çok sayıda köprü ve 330 metre uzunluğunda 1 adet viyadük bulunan 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun, 2020 yılının ortalarında tam olarak ulaşıma açılması bekleniyor.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!