istanbul escort

“ORDU MÜZELER KENTİ OLSUN…”

“ORDU MÜZELER KENTİ OLSUN…”
Bu içerik 0 kez okundu.

Araştırmacı-Yazar Naim Güney, Ordu ilinin açılacak müzeler ile müze kentine dönüşerek, turizmde öne geçebileceğini söyledi.

Sosyal paylaşım sitesinden yaptığı çağrıda “2023’de Ordu Müzeler kenti olsun” diyen Naim Güney, “2023 yılında Ordu Müzeler kenti olsun istiyoruz. Ordu Kent Müzesi ile Arkeoloji Müzesi ile Selimiye'de Fındık müzesi ile Yason ve Kotyora'da açık hava müzesi ile Çambaşı ve Perşembe Yaylasında Kır Müzeleri ile Ordulu ünlülerin bal mumu heykelleri ve özel eşyalarından oluşan bir müze ile her ilçesinde sanat ve kültür ile dolu bir kentimiz olsun, diyoruz” dedi.

“Rüsumat No 4’den başlayarak”

Hala içimizde Gazi Rüsumat No 4 vapurunun ne iş yaptığını bilmeyen binlerce Ordulu olduğuna da vurgu yapan Araştırmacı-Yazar Naim Güney, şunları söyledi;

“Bu vesile ile tekrar söyleyelim. İstiklal harbinde Rüsumat vapuru Batum'dan İnebolu'ya 8 defa binlerce ton silah, cephane ve mühimmat taşımıştı. Sonunda Yunan muhripleri tarafından batırılmış unutulmaz milli bir gemimizdi. Bugün cennet gibi bir ülkede özgürce yaşıyorsak onun gibi gazi gemilerimizin ve kahraman askerlerimizin fedakar savaşları sayesindedir. Allah onlardan razı olsun.

Bir destanın simgesi

Milli mücadelenin en zor günlerinde Rüsumat vapuru ile Orduluların birlikte yaşadıkları olaylar zinciri sonunda adeta bir destan yazılmıştı. Rüsumat'ın tarihsel anısını sonsuza dek yaşatacak bir geminin aynısı tekrar imal edilmeli ve müze şeklinde Ordu kıyılarında hizmete girmelidir. Ülkemizde halen Bandırma ve Alemdar vapuru, Nusret mayın gemisi gibi birçok vapurun müze olarak tarihsel tanıtımı yapılmaktadır. Ordu kıyısında da Rüsumat No 4 Vapurunun da bire bir kopyası müze gemi şeklinde sergilenmesi niçin ve neden olmasın? 

1800 günümüz var

Ordu halkı tarih ve kültür projelerini heyecanla bekliyor. Başkan Hilmi Güler'in, öyle bol geniş vakti de yok. Hizmet yapmak için toplam 1800 günü var. Uzun tebrik ve teşekkür törenleri hemen geçilmeli, kollar sıvanmalı, paketler peş peşe açılmalıdır. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler ve ekibinden bu tür müzelerin kentimizin her köşesinde gerçekleştirmelerini acilen istiyoruz.” Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
4 AYDIR MAAŞLARINI ALAMADILAR!
4 AYDIR MAAŞLARINI ALAMADILAR!
2.AMATÖRDE PLAY-OFF ZAMANI
2.AMATÖRDE PLAY-OFF ZAMANI