"Ordu Kivisi Hasat Şenliği" düzenlendi

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Valiliği'nin himayesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce düzenlenen "Ordu Kivisi Hasat Şenliği" programı bu kez Fatsa ilçesinde gerçekleştirildi.

Fatsa İlçesi Ilıca Mahallesinde Yusuf Hayta adlı çiftçinin kivi bahçesinde düzenlenen "Ordu Kivisi Hasat Şenliği"ne üreticiler büyük ilgi gösterdi.

Pazar sorunu olmayan kivi yetiştiriciliğini Ordu'da geliştirmek için çalıştıklarını söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, kivi yetiştiriciliğinin ilimizde 25 yıllık bir mazisi olduğunu dile getirdi.

Yılmaz; "Üreticilerimizin bahçelerine 5'er-10ar kivi dikilmek suretiyle kivi yetiştiriciliği Ordu'da başlatıldı. Sonrasında paneller, toplantılar, şenlikler derken 25 yıl sonunda gelinen noktada modern kivi bahçeleri oluşturulmuş durumda. Patent ve Marka Kurumuna yaptığımız başvuru sonucunda bugün Ordu kivisi coğrafi işaret alarak Türkiye'nin tek tescilli kivisi olma unvanını da elinde bulunduruyor." dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyen Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 'Ordu kivisi gibi marka olan bir kivinin, sadece Ordu'da değil, bütün Türkiye'de hatta dünyada tanınması lazım. Biz bunu fazlasıyla hak ediyoruz' diyerek yarışmayı kazananları tebrik etti.  

"200 dönüm kivi bahçesi kurulacak"

Ordu Valisi Seddar Yavuz, kivinin öneminden bahsederek; "Bu sene DOKAP ile bir anlaşma yaptık. DOKAP desteğiyle 100 dekarlık bir kivi bahçesi kuracağız. Vatandaşlarımızın isteğiyle de 100 dönüm kurulacak. Ordu'ya 200 dönüm kivi bahçesi kazandırmış olacağız. Kivinin raf ömrü uzun. Kiviyi 1 yıl bekletebilirsiniz. 1 yıl bekleyebilen ürün her zaman para kazandırır. Raf ömrü olmayan ürünlerden çok para kazanmak mümkün değil." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından "En güzel kivili pasta" ile "En iyi kivi bahçesi" yarışmaları gerçekleştirildi.

Daha sonra katılımcılar sembolik olarak kivi hasadı yaptı.

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!