ORDU, İSTİHDAMDA KARADENİZ’İ SOLLADI!

ORDU, İSTİHDAMDA KARADENİZ’İ SOLLADI!
Bu içerik 0 kez okundu.

İşkur İl Müdürü İsa Kaymak, ilk 6 ay içerisinde 3 bin 781 kişinin iş bulmasına aracı olduklarını belirterek, Ordu’nun istihdam anlamında diğer Karadeniz illerinden bir adım daha önde olduğunu söyledi.

 

Ordu’da tekstil, çağrı merkezi ve Toplum Yararına Programlarda kadın çalışanların daha çok olduğunu belirten Kaymak, bazı iş yerlerinde çalışan kadın oranının % 75’i geçtiğini dile getirdi.

“Temel hedefimiz istihdamın geliştirilmesi”

Geçen yıla göre istihdam sayısının düştüğünü, bunun sebebinin de dışsal kaynaklı ekonomik sebepler ve işten çıkarmalar olduğunu aktaran Kaymak, şunları kaydetti; "İlk 6 aylık dönemde 3 bin 781 kişiyi istihdam ettik. Geçen yıl dışsal kaynaklı ekonomik sebeplerden dolayı bir daralma söz konusu. Bunun sahada ciddi etkileri var. Geçen yıl daha yüksek rakamdı bu. 2018 yılının ilk 6 ayında işe erişme rakamımız 5 bin 476 geçen yıl daha yüksek. Bu aradaki farkın sebebi dışsal ekonomik nedenler. İş yerlerinde bir takım işçi çıkarmalar söz konusu oldu. Buna rağmen ivme kazandırdığımız yerlerde var, özellikle tekstil sektöründe, çağrı merkezi, gıda sektöründe önemli ivmeler kazandırdık. Oralara ciddi destekler veriyoruz. Bunların dışında kısa çalışma ödeneği ile çalışma hayatı ile ilgili iş koşullarında bir daralması olan siparişlerinde daralması olan veya stoklarında artış söz konusu olan, çalışma saatlerini en az 3/1 oranında düşürmek zorunda kalan ve bundan dolayı işçi çıkarmak zorunda kalan iş yerlerine de desteklerimiz var. Kısa çalışma ödeneği dediğimiz destekler bununla ilgili çalışmalarımız oluyor. İşçi çıkartmanın da önüne geçmeye çalışıyoruz. Temel hedefimiz istihdamın geliştirilmesi, arttırılması ve nitelikli halle getirilmesidir."

“Kadın istihdamını önemsiyoruz”

Geride kalan 6 ayda kadın istihdamının erkek istihdamından fazla olduğuna değinen İl Müdürü Kaymak; “3 bin 781 kişinin 34’ü engelli 11 kadın engelli ve 23 erkek engelli, normal statüde erkek bin 680 erkek, 2 bin 67 kadın işe yerleştirildi. Kadın sayımızda son 2 yıldır ciddi trend bizde. Devamlı kadın iş arayan sayısı yükseliyor. Arada açık sürekli devam ediyor. Bunun üç sebebi var, birincisi tekstil sektörü ile çağrı merkez sektörünün yoğun bir şekilde kadın istihdamına ağırlık veriyor olması, ikincisi Toplum Yararına Program kapsamında çalışmak isteyenlerin çoğu hep kadınlardır, dolayısıyla bu süreç içerisinde hemen hemen yaklaşık 7 bin ile 9 bin arasındaki iş arayan kaydı sadece Toplum Yararına Program endeksli vaziyette hareket ediyor. Bunlarında çoğunluğu kadın tabi, orada yaş sınırlaması var. 19-36 yaş arasındaki normal statülü erkekler programdan direkt yararlanamıyorlar, ikinci listeye atılıyorlar yani kadınlar daha öncelik hakkına sahip orada dolayısıyla bunun etkisi de var. Çağrı merkezi, tekstil sektöründeki yoğun bayan işçi alımları en büyük etkenlerden bir tanesi kursiyerlerde, iş başı eğitim programlarında da aynı baskın oranı görebiliyoruz. Bunun önemli katkısı var, bazı iş yerlerindeki kadın çalışan oranı % 75’in üzerinde artık, % 99 kadın çalışan iş yeri var. Bunlar önemli bir etken tekstilde. Ordu, Karadeniz’in toplamının iki katı istihdam sayısına sahip. Bu 2014 yılında 2 bin 500 civarıyken, şuanda 6 bin civarında. Karadeniz’de ise 3 bin civarında yani TR 90 bölgesi dediğimiz Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerini kapsayan bölgedeki tekstilde çalışan sayısı tüm Karadeniz’in iki katı kadar Ordu’dadır.” dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!