OKUL ZİLİ SORUNLARLA ÇALDI…

 OKUL ZİLİ SORUNLARLA ÇALDI…
Bu içerik 0 kez okundu.

 Eğitim Bir-Sen Ordu Şubesi Başkanı İsmail Çelenk, hükümetin eğitimin ve camianın sorunlarını çözmeden bir yeni eğitim-öğretim yılına daha başladığını söyledi.

Eğitim Bir-Sen Ordu Şubesi Başkanı İsmail Çelenk, “Eğitim çalışanları, eğitim-öğretim yılını, sona eren toplu sözleşme sürecinde haklı, gerekli ve yerinde beklentilerinin ve taleplerinin kamu işverenince karşılanması bir yana üzerinde durulmadan geçiştirilmesinin, sorunlarına duyarsız, çözüm önerilerine kayıtsız kalınmasının burukluğuyla karşılamaktadır” dedi.

Hükümetin toplu sözleşme görüşmelerinde eğitim çalışanlarının sorunlarını çözme iradesini ortaya koyamayıp, toplu pazarlık masasıaracılığıyla sorunları çözme, eğitimin niteliğine katkı sunma imkânını heba ettiğini belirten Çelenk, taleplerini tekrarladı;

“3600 ek gösterge vaadi,tüm eğitim çalışanlarını kapsayacak şekilde yerine getirilmelidir. Öğretmen istihdamındafarklı modellerden vazgeçilmeli, atamalar kadrolu yapılmalıdır. İstihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik sistemi hayata geçirilmelidir. Öğretmen atama ve yer değiştirme sistemi mağduriyet oluşturmayacak şekilde düzenlenmelidir. Ek ders esaslarındaki adaletsizlikler giderilmeli, ders ücretleri artırılmalıdır. Eğitim kurumu yöneticiliği liyakate dayalı, sürdürülebilir bir sisteme kavuşturulmalıdır. Öğretmenlik Meslek Kanunu bir an önce çıkarılmalıdır.  Eğitimcilereyönelik şiddetengellenmeli, caydırıcı tedbirler alınmalıdır. Okulların ödenek ihtiyacı karşılanmalı, yöneticiler velilerle karşı karşıya getirilmemelidir. Kılık ve kıyafet özgürlüğü darbe kalıntısı yönetmeliğin boyunduruğundan kurtarılmalıdır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, Türkiye’nin daha müreffeh bir ülke olma yolundaki uzun vadeli hedeflerineancak sorunlarını aşmış bir eğitim sistemiyle erişebileceğinivurguluyor; eğitimcilere verilen sözlerin yerine getirilmesinin önemini ifade ediyor, sorunların çözüme kavuşturulacağı bir eğitim-öğretim yılı temenni ediyor, bütün eğitim çalışanlarımıza ve öğrencilerimize başarı dolu bir yıl diliyoruz.” Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!