“Mutfaktaki yangın sürüyor!”

“Mutfaktaki yangın sürüyor!”
Bu içerik 0 kez okundu.

Türkiye Kamu-Sen Ordu İl Temsilcisi Fatih Galender Zengin, geçen yıl 4 kişilik bir ailenin yaşam maliyetinin yüzde 12,3 zamlandığını belirterek, memura ek zam istedi.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından, Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Aralık 2019 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 3.408 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin ise 6.897 TL olarak belirlendiğini hatırlatan Zengin, “Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2019 yılı Aralık ayında 2.560 TL olarak tahmin edilmiştir. Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Aralık 2019 verilerine göre günlük 51,616 TL olduğu belirlenmiştir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.548 TL olmuştur. Aralık 2019 itibari ile ortalama 4.014 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %38,58’ini oluşturmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.012,18 olarak belirlenen kira gideri ise Aralık 2019 ortalama maaşının %25,22’sine denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %63,8’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %36,2’si kalmıştır” dedi.

Zorunlu harcama maaşın iki katı

2019’da memur maaşının harcamalar karşısında yüzde 3,96 eridiğini de belirten Zengin, şu talepte bulundu;

“Bu şartlar altında ek zam zaruret haline gelmiştir. Memurlara enflasyon farkı verilmesine rağmen, maaşlar erimiş durumdadır. Zaten enflasyon farkı demek en iyi ihtimalle sıfır zam demektir. Bugün dört kişilik bir ailenin aylık zorunlu harcamaları ortalama memur maaşının neredeyse iki katına yükselmiştir. Dolayısıyla, her ay memur bir maaşı tutarında içeriye girmektedir.

Bu zam, bu yangını söndürmez!

Maaş zamlarında mutlak surette enflasyonun üzerine büyüme ve refah payının da eklendiği daha adil bir sisteme ihtiyacımız var. Mutfakta yangın bütün hızıyla sürerken bu yangını enflasyon farkının söndürmesi mümkün değildir. Memur ve emekliye ek zam verilerek piyasalara can suyu sağlanmalıdır. Bu bir dilek değil, zarurettir.” Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı