Modern yöntemler şart!

Modern yöntemler şart!
Bu içerik 0 kez okundu.

Giresun eski Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, “Fındık tarımında verim ve kalite artışı,

çiftçinin (çiftçi anahtar kelime) anlayışını değiştirmek ile olur. Fidancılığın önemi her şeyi kökten değiştirmez” dedi.

Ülkemiz fındık tarımında, dekar başına verim ve kalite düşüklüğünün, diğer fındık üreten ülkeler ile kıyaslandığında çok düşük olduğu ve çarpıcı rakamların karşımıza çıktığını belirten Akbaşlı, “İtalya 72 bin hektar alanı ile yılda ortalama 125 bin ton üretim yapmakta ve dekar (dönüm) da üretim miktarı 173 Kilogramdır. ABD 15 bin hektar alanı ile yılda ortalama 35 bin ton üretim yapmakta ve dekar (dönüm) da üretim miktarı 230 Kilogramdır. İspanya 14 bin hektar alanı ile yılda ortalama 22 bin ton üretim yapmakta ve dekar (dönüm) da üretim miktarı 155Kilogramdır. Türkiye 700 bin hektar alanı ile yılda ortalama 600 bin ton üretim yapmakta ve dekar (dönüm) da üretim miktarı 85 Kilogramdır” diye konuştu.

Ülkemizdeki kalite ve verim azlığının sosyolojik bir proeblem olduğunu kaydeden Özer Akbaşlı, şu tespitte bulundu;

“Karadeniz coğrafyasında, fındık tarımı yapan 500 bin Karadenizlinin tamamına yakını, bir emek, bir çaba, bir değer, bir çalışmayapmadan fındık üretimi yapmaktadır. Halen ülkemizde sayıları az da olsa emek, çaba, çalışma ve değer vererek üretim yapan birkaç çiftçimiz dekardan ortalama 300 ila 550 Kilogram arasına ürün alarak dünya ortalamalarının çok çok üzerinde üretim yaptıklarını biliyoruz. Bu çiftçilerimiz, ülkemizdeki çeşitleri ve fidanları kullanmaktadırlar. Amerika, İtalya veya İspanya’dan fidan getirmediler. Bizler bir an önce geleneksel uygulamalarımızı, modern yöntemler ile değiştirilmesinin yollarını ve formüllerini bulmalıyız. Aradaki makas maalesef her geçen yıl daha da açılacaktır.” Haber merkezi

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!