MEMURUN BORDROSU VİCDANLARI YAKTI!

MEMURUN BORDROSU VİCDANLARI YAKTI!
Bu içerik 0 kez okundu.

Türkiye Kamu-Sen Ordu Şubesi, memur maaşlarına yapılan zammı Köprübaşı Meydanı'nda bordro yakarak, protesto etti.

Türkiye Kamu Sen Ordu Şubesi Başkanı Fatih Galender Zengin ve sendika üyeleri bir araya gelerek yapılan zamlara karşı memura % 4 zam verilmesine tepki gösterdi.

3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesinin başladığını belirten Zengin, İktidar ve malum konfederasyon iş birliği ile memurların ortalama 160 TL, emeklilerin ise 100 TL zamla bütün bir yıl boyunca idare etmek zorunda bırakıldığını söyledi.

 

"Memur maaşları %2,64 eridi"

'TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama %10,9; mutfak tüpü %17,6, doğalgaz %22, elektrik %18,3 zamlanmış, yoksulluk sınırı 359 TL artmışken; maaşlara %4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir' diyen Zengin, şunları kaydetti; "Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir. İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam %9,2 zam yapmıştır. 2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise %11,84 olmuştur. Buna göre memur maaşları resmi rakamlara göre 2019 yılında %2,64 erimiştir."

 

"Takke düştü, kel göründü"

Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamaların enflasyonun üzerinde zamlandığını aktaran Zengin; "Memurlarımız patatese dahi muhtaç bırakılmış, bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze, meyve el yakmaktadır. Buna rağmen memurlara 2020 yılı için %4+4, 2021 için ise %3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir. Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır. Bugün memurlarımız maaşlarını aldılar ve acı gerçekle yüzleştiler. Yani takke düştü, kel göründü. Akla kara açığa çıktı." dedi.

 

"Memur paketi istiyoruz"

'Acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz' diyen Zengin, sözlerine şöyle devam etti; "Memurlardan aldıkları yetkiyi kötüye kullananlar, bugün memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? Kış soğuğunun bastırdığı günlerde oduna, kömüre, doğalgaza gelen zamları bile karşılamayan maaş artışına seyirci kalan bir eli yağda, bir eli balda tatlı su sendikacıları, soğuktan donan memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? Bu dizelerde olduğu gibi, milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkının yenmesine göz yumanlar da kendi ateşlerini, milyonlarca memurun bordrolarında göreceklerdir.  Memurun bordrosunun ateşi tüm vicdanları yakacaktır."

 

Açıklamaların ardından sendika üyeleri, 2020 Ocak ayının bordrolarını yakarak, maaş zammını protesto etti.

 

Ordu Hayat/Tevfik Kul-Yılmaz Ülgü-Tolgahan Öney

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!