Medyada hedef sıfır ayrımcılık!

Medyada hedef sıfır ayrımcılık!
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Kadını Güçlendirme Derneğince, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu ve Ordu Barosu ortaklığında yürütülen ve İsveç Başkonsolosluğu Türk İsveç İşbirliği Birimi'nin desteklediği, "Ayrımcılığa Karşı Sivil Toplum ve Yerel Medya İşbirliği" projesinin kapanışı; "Medyada Kadına ve Çocuğa Karşı Şiddet ve Ayrımcılık" konulu panel tamamlandı.

Ordu Kadını Güçlendirme DerneğiBaşkanı Mihriban Yuva, panelin açılışında yaptığı konuşmada; proje kapsamında her iki ilde 4'er eğitim, 3'er çalıştay gerçekleştirildiğini belirterek, kadına yönelik şiddetin önüne geçmek ve çocuğun iyi halinin korunması konularında da yerel medya ile işbirliği yapacaklarını ifade etti.

Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz, baroların sadece bir meslek örgütü olmadığına işaret ederek, baroların hukukun üstünlüğünü, insan hak ve hürriyetlerini savunmak ve korumak görevi olduğunu aktardı. Ceren Özdemir'in bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesine işaret eden Poyraz, "İşte bu tür çalışmalar toplumsal hassasiyeti ayakta tutmamıza ve bu hassasiyetin sınırlarını belirlememize katkı sağlıyor. Bu anlamda bu çalışmayı önemsiyorum." dedi.

Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Erdoğan Erişen ise medyanın kadın ve çocuk, ayrımcılık ve şiddet konusunda çok önemli bir gelişme gösterdiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bunun yerel ve yaygın basında neredeyse sıfır noktasına kadar geldiğini söyleyebiliriz. Kontrol dışı sosyal mecrada ne yazık ki bu haberlerin biraz da hikaye şeklinde yansıtılıyor olması bizi çok rahatsız ediyor. Sosyal mecra yasal bir düzene sokulduğunda bunun da tamamen önleneceğini ve bu projelerin de amacına ulaşacağını düşünüyorum."

Açılış konuşmalarının ardından, Poyraz, Erişen ve Yuva, çalıştay raporları değerlendirilerek hazırlanan, "Yerel Medyada Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Çocuk Koruma Politika Belgeleri"ni imzalandı.

Proje yöneticisi Aysun Aydın'ın moderatörlüğünü yaptığı panelde ise Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Erinçmen Kanoğlu ile gazeteci Melis Alphan, konuşma yaptı.

Panel, katılım sertifikalarının verilmesi ile son buldu. Yılmaz Ülgü/Seran Eren Şensoy (Ordu Hayat)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!