"Mantara ilgi büyük"

Bu içerik 0 kez okundu.

Orduluların en çok sevdiği yiyeceklerden biri olan mantar, diğer bir adıyla kirmit, tezgahlardaki yerini korurken, yüksek fiyata rağmen vatandaşlar yine de vazgeçemiyor.

Altınordu ilçesinde yerli mantar satışı yapan Serkan Yurdakul, bu aylarda fiyatların yükseldiğini belirterek, yine de vatandaşın ilgisinden memnun olduklarını söyledi.

 

"30-40 lira olsa da alırlar"

Kirmiti toplayan vatandaşların ucuz vermediği için kendilerinin de fiyatı ona göre belirlediklerini söyleyen Yurdakul; "Sezonun ortasına doğru gurbetçilerin burada olduğu zamanlarda mantara ilgi daha yüksek oluyor. Sezonun sonuna doğru ilgi azalıyor. Çünkü fiyatlar yine yukarıda kalıyor, insanlar bu sefer kenara atıp salamura yapmak için daha çok 10 kilo, 20 kilo almak istiyorlar. Ama fiyatlardan dolayı pek kimse yaklaşmak istemiyor. Şu anda fiyatı 25 lira, bundan birkaç sene önce bu zamanlarda hemen hemen kilosu 7-10 lira arasındaydı ama artık piyasa hiç düşmüyor. Artık fiyatı fazlada olsa köylerdeki insanlar fındık işçisi gibi topluyorlar, o yüzden çok da ucuz fiyata toplamak istemiyorlar. Hiç de kolay görünen bir iş değil. Onlarda belirli bir fiyatın altına düşmediği sürece bizde satışımızda bunu uyguluyoruz. Vatandaşın ilgisi oldukça iyi. Biz hala kirmiti 30-40 lira desek yinede alırlar. Fakat salamurasını yapıp saklayacak bir köşeye koyacak olan insanlara fiyat çok yüksek geliyor." dedi.

 

Ordu Hayat/Samet Sezer (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!